אובססיית צניעות

חדו"ש: ההפרדה במרחבים המוגנים מוכיחה כמה בתי הדין הרבניים עוינים לנשים

שילוט בבית הדין הרבני באשדוד קובע כי המרחב המוגן מיועד לגברים. נשים נשלחות לחרד הנעול באמצעות קוד

הכניסה לבתי הדין הרבניים בירושלים. 05.10.08. צילום יוסי זמיר, פלאש 90הכניסה לבתי הדין הרבניים בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

במרחב המוגן בבית הדין הרבני באשדוד מתקיימת הפרדה בין גברים לנשים. "במקום תלוי שלט הכוונה למרחב המוגן, ומתחתיו מצוין שהוא מיועד לגברים בלבד", אמר ל"מעריב השבוע" ספי שלם, מתנדב בלשכתה של ח"כ סתיו שפיר, שביקר שם השבוע. "בכניסה למרחב המוגן עצמו יש שלט נוסף שמציין כי מדובר במרחב מוגן לגברים. המרחב המוגן של הנשים נמצא בתוך לשכת הדיינים, שנעולה עם קוד כניסה ולא נראית כלל כמו מרחב מוגן לפי התקנות".

ח"כ שפיר פנתה לשר הדתות ולמשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, ודרשה מהם לפעול כדי להבטיח שנשים וגברים יהיו מוגנים באותה צורה בכל רחבי הארץ. "המחשבה שנשים שחיפשו מרחב מוגן מירי הרקטות נתקלו בדלת סגורה רק משום שהן נשים היא בלתי נתפסת", אמרה שפיר.

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "הפרשה מוכיחה עד כמה חיוני לקדם את החקיקה שלפיה הדרת נשים במרחב

ח"כ שפיר: המחשבה שנשים שחיפשו מרחב מוגן מירי הרקטות נתקלו בדלת סגורה רק משום שהן נשים היא בלתי נתפסת

הציבורי תהווה עבירה פלילית". עם זאת, רגב קרא ליועץ המשפטי לממשלה לחקור כבר עכשיו מי אחראי לשלטים השערורייתיים באשדוד ולבדוק אפשרות להעמידו לדין משמעתי.

רגב ציין ש"השלטים בבית הדין הם הוכחה נוספת עד כמה בתי הדין הרבניים הם מקום מפלה ועוין לנשים ועד כמה חיוני לצור אלטרנטיבה של נישואים וגירושים אזרחיים. כך יוכל הרוב הגדול בציבור, שיחסם של בתי הדין הרבניים לנשים מאוס בעיניו, להימנע מכל קשר עם ממסד חשוך זה".

עוד אמר רגב ש"השלטים מוכיחים עד כמה התרחקה החרדיות הקנאית מהיהדות, שבה פיקוח נפש קודם לכל, ובוודאי לאובססיית צניעות".

מהנהלת בתי הדין הרבניים נמסר בתגובה: "בבית הדין אשדוד נקבע שלט המפנה נשים וגברים למרחבים מוגנים נפרדים. מדובר ביוזמה מקומית של עובד, ללא ידיעת ההנהלה. השילוט הוסר לאלתר. בפועל לא התבצעה ולא מתבצעת כל הפרדה בין נשים לגברים בעת הכניסה למרחבים המוגנים".

לידיעה ב"מעריב השבוע"איך תוכל לפעול?