טיפשות ורשעות

חדו"ש: קשה להבין איך יש אנשים שרואים באדמו"ר מסאטמר מנהיג דתי

האדמו"ר רבי אהרון טייטלבוים אמר כי הורי שלושת החטופים אשמים במותם, מפני שאפשרו להם "לגור וללמוד במקום של רוצחים וחיות טרף"

חסידי סאטמר בברוקלין מלווים את ילדיהם לבית הספר. צילום: diluvi.com Anna i Adria, wikipediaחסידי סאטמר בברוקלין מלווים את ילדיהם לבית הספר. צילום: diluvi.com Anna i Adria, wikipedia

האדמו"ר מסאטמר, רבי אהרון טייטלבוים, תקף את הוריהם של שלושת הנערים שנחטפו ונרצחו בגוש עציון לפני כשבועיים וחצי. האדמו"ר אמר לחסידיו כי הוריהם של גיל-עד שער, איל יפרח ונפתלי פרנקל הם האשמים במותם.

בנאום לפני אלפים בבית המדרש ב"קרית יואל" בעיר מונרו בניו-יורק, אמר טייטלבוים: "חובה עלינו לומר, ההורים אשמים. הם גרמו לרציחה של בניהם ועליהם לשוב בתשובה. לדעתי אין להורים להספיד את ילדיהם. עדיף היה שהם יחזרו בתשובה על זה שהם הלכו לגור וללמוד במקום של רוצחים וחיות טרף. מי התיר להם ללכת לשם?"

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר כי דבריו של האדמו"ר הם גסי רוח ובהמיים והם "מעלים את השאלה איך הוא מרשה לאנשיו לגור במאה שערים, ממש ליד העיר העתיקה ולסכן את חייהם". לדברי רגב, "נראה שהדבר מעיד על שהוא סומך מאוד על צה"ל, שהוא מתנגד ובז לו ואנשיו משתמטים משירות בו. קשה להבין איך מנהיג דתי יהודי מעלה על דתו לומר את הדברים האלה ועוד במהלך ימי האבל. קשה להבין איך יש אנשים שרואים באדם כל כך לא מוסרי ואכזר מנהיג דתי. לכן נראה שהקריאה שיש להפנות לרבני סאטמר היא: 'אתם כל כך מתעבים אותנו, צאו לנו מהחיים'".

רבני צהר: הלב דואב כשמנהיג זה מעז להאשים ולמתוח ביקורת חלולה על משפחות הקדושים בתוך ימי האבל

בוואלה מציינים כי חסידות סאטמר היא החסידות הגדולה בעולם. היא דוגלת בגישה אנטי-ציונית קיצונית, שאינה מקובלת על רוב הציבור החרדי. מרכזה בארצות הברית. אלפי החסידים בסאטמר מאמינים כי הקמתה של מדינת ישראל היא אסון.

דבריו של האדמו"ר עוררו תגובות קשות. ח"כ מוטי יוגב מהבית היהודי אמר ש"הורי החטופים, שגרים בישראל, הם אנשים יראי שמים, אנשי תורה ואמונה ובוני ארץ ישראל בגבורה". חגי סגל, עורך העיתון "מקור ראשון", אמר: "התואר אדמו"ר אינו מעניק חסינות מפני טיפשות ורשעות ובעודו שקוע עד צוואר בחטא הישיבה בגולה, מטיח 'האדמו"ר' דברי בלע במשפחות שכולות צדיקות שמקיימות את אחת המצוות החשובות בימינו – מצוות יישוב הארץ".

מארגון רבני צהר נמסר כי האמירה של האדמו"ר היא הבל: "הלב דואב כשמנהיג זה מעז להאשים ולמתוח ביקורת חלולה על משפחות הקדושים בתוך ימי האבל, כשהמתים מוטלים לפנינו. דבריו של האדמו"ר מוכיחים כי הוא וקהילתו מנותקים מההוויה היהודית".

יריב אופנהיימר, מזכ"ל "שלום עכשיו", אמר כי הדברים של האדמו"ר "פוגעניים ומראים על אטימות וחוסר רגישות. מי שאשם ברצח הנערים הם החוטפים ולא הנחטפים או בני משפחותיהם".

לידיעה בוואלה

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?