מכתבים לחדו

נשק הדמוגרפיה

אתם טומנים את הראש בחול

התחזיות בדבר עליית שיעור החרדים באוכלוסייה ישנו לחלוטין את פני המדינה, כותב לחדו"ש דניאל סגרון. לדבריו, יש להתאים את השיח הנוגע ליחסי דת ומדינה למצב ההולך ומתהווה

ההפגנה נגד חוק האברכים בכיכר  ציון 01.11.10. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90הפגנה נגד חוק האברכים בכיכר ציון, נובמבר 2010 (צילום אילוסטרציה). צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

לכבוד אתר חדו''ש,

שלום וברכה.

לדעתי אתם טומנים את הראש בחול.

אתם מנופפים במגילת העצמאות, שחרתה על דגלה חופש דת ומצפון והניפה את דגל הדמוקרטיה. הדיבורים הללו פשוט שייכים לשנות ה-80. אז הרוב החילוני היה ברור, מוחץ ובלתי ניתן לשינוי.

היום כל בר דעת יודע שהמצב שונה. כמה שלא נעים לשמוע את האמת המרה, יש לחרדים את הנשק הקטלני ביותר הנחוץ במאבק על צביונה של מדינת היהודים.

הדמוגרפיה.

להבדיל מדברי יאסר ערפאת, שאמר שהנשק הטוב ביותר של העם הפלסטיני הוא הכרס של האם הערבייה, כך גם במאבק חרדים-חילונים.

חרדים מתחתנים בערך בגיל 22 ואינם משתמשים, בדרך כלל, באמצעי מניעה, כך שרבות הן המשפחות החרדיות שעוברות את רף עשרת הילדים.

המצב הזה, בצירוף העובדה שחילונים יותר יורדים מהארץ וגם חוזרים בתשובה, ישנה לחלוטין את פניה של מדינת ישראל.

סביר להניח שאתם, בתור אנשים שמתעסקים יום ולילה ביחסי חרדים חילונים, יודעים טוב ממני את ההשלכות

כמה פתטי צריך להיות כדי להמשיך לדבר על דמוקרטיה וחופש כשכוח כה מרכזי במדינה לא מתייחס לערכים הללו

הדמוגרפיות של ההבדל הזה בילודה.

אולי התחזיות "הפסימיות" הללו הן המניע לפעולותיכם. איני יודע.

אבל אני משוכנע שהן צריכות לשנות את השיח שלכם.

החרדים כידוע לא מאמינים בדמוקרטיה, לכל הפחות לא בכזו שמתנגשת ולו במעט עם ההלכה. הם לא מקדשים את ערכי השוויון והחופש. לדידם "הערך" היחיד שקיים הוא הלכה. לא משנה אם היא הגיונית, לא משנה אם היא "חשוכה". כל מי שנולד לאם יהודייה מחויב לקיים את כל פרטי ההלכה לכל סעיפיה ודקדוקיה. זו התפיסה החרדית הבסיסית. התפיסה שנושאי הדגל שלה מתחזקים מיום ליום.

כמה פתטי צריך להיות כדי להמשיך לדבר על דמוקרטיה וחופש כשכוח כה מרכזי במדינה לא מתייחס לערכים הללו. אתם צריכים, לפי דעתי, לשנות פאזה. תתעמתו אתם. תנסו למצוא דרך בהידברות איך מיישבים בין העולמות, אך אל תטמינו את הראש בחול ותברחו מהוויכוח התאולוגי האמתי אל עבר תלונה על אפליה תקציבית!

בברכה,

דניאל סגרון



איך תוכל לפעול?