קרע מיותר

חדו"ש: לבטל את סמכות שר הפנים לפסול חוקי עזר

גדעון סער פסל סעיפים בחוק עזר שאישרה עיריית תל אביב, שאפשרו פתיחת מרכולים בשבת

ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי. צילום: Deror avi, wikimediaראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי. צילום: Deror avi, wikimedia

שר הפנים, גדעון סער, פסל סעיפים בחוק עזר עירוני שאישרה עיריית תל אביב וביטל פתיחת מרכולים בעיר בשבת. עם זאת, השר אישר לכמה מתחמים מסחריים ולחנויות נוחות לפעול בשבתות. "ישראל היום" מדווח כי סער החליט שהמתחמים המסחריים בנמל תל אביב, נמל יפו ו"מתחם התחנה" בנווה צדק, וכן חנויות הנוחות הצמודות לתחנות הדלק, יוכלו לפעול בשבת. ההחלטה תיושם כבר בשבת הקרובה.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "החלטתו של שר הפנים תמוהה ומאכזבת, ומעוררת תהייה אם כבר החל להשקיע במפלגות החרדיות בתקווה לתמיכתן במועמדותו לראשות הממשלה. ראש העיר תל אביב, רון חולדאי, ומועצת העירייה הם שמשקפים את רצון תושבי העיר ורוב האוכלוסייה בישראל. סער פועל בניגוד לרצון הבוחרים".

רגב אמר כי הוא בטוח ש"עיריית תל אביב והציבור לא ישלימו עם הגזירה, שמניעיה זרים". לדבריו, "ההחלטה מעוררת מחדש את הצורך להוציא מידי הממשלה את הסמכויות המאפשרות לה לבטל חוקי עזר ולהתערב בדרך שבה קובעים התושבים את אופי העיר שלהם". לדבריו, עמדת חדו״ש היא "שיש למצוא איזון מתאים בין הצורך של תושבים בחנויות נוחות זמינות העוסקות בעיקר במכירת מזון, לבין שמירת צביונה של השבת. איזון זה אינו יכול להתקיים על ידי התרת פעילות של חנויות נוחות רק בתחנות דלק, שאינן מצויות כמעט ברחבי העיר".

חולדאי: החלטת שר הפנים מחזירה את תל אביב עשרות שנים אחורה

ראש עיריית תל אביב־יפו, חולדאי, אמר אתמול כי החלטתו של סער "מחזירה את תל אביב־יפו ואת מדינת ישראל כולה עשרות שנים אחורה. האיזון העדין שאותו אנו מבקשים לעגן בחוק העזר מבטא יותר מכל את 'הרוח התל־אביבית', הדואגת לקיום יום מנוחה בשבת, לצד מתן שירות נדרש למימוש החופש של כל אחת ואחד".

מיקי גיצין, מנכ"ל "ישראל חופשית" וחבר מועצת העיר, אמר כי סער "בחר ליצור קרע מיותר ולעורר סערה במקום שבו כבר נוצרו הבנה וקבלה, שתאמו את אופיה של העיר".

מן העבר השני הביע עורך הדין דוד שוב, שייצג בעלי מרכולים שתבעו את עיריית תל אביב בשיתוף עם עורך הדין עברי פיינגולד, שביעות רצון רבה מההחלטה. עו"ד שוב אמר ל"בחדרי חרדים" כי החלטתו של סער תשנה את פני העיר לחלוטין. "מדובר פה על כ-300 עסקי מזון, שלאור החלטתו של שר הפנים ייסגרו בשבתות. יש כאן ניצחון גדול של בעלי המכולות, שיצאו מאושרים מכך שהתחרות השערורייתית בהם תיפסק. הם מקבלים בחזרה את יום המנוחה השבועי שלהם והם יוכלו להביא לביתם פרנסה בכבוד".

 לידיעה ב"ישראל היום"

לידיעה ב"בחדרי חרדים"איך תוכל לפעול?