בעד הבערות

חדו"ש: נפתח עידן חשכה חדש בש"ס

הוראה שפרסם ראש מועצת חכמי התורה, הרב שלום כהן, אוסרת על בנות חרדיות ללמוד באקדמיה. בחוגיה של עדינה בר שלום, בתו של הרב עובדיה יוסף, סבורים כי ההוראה היא חלק ממאבק נגדה

חבר מועצת החכמים של ש''ס וראש ישיבת ''פורת יוסף'' הרב שלום כהן, בביתו בירושלים. 06-10-2011. צילום: קובי גדעון/פלאש 90ראש מועצת החכמים של ש''ס וראש ישיבת "פורת יוסף", הרב שלום כהן, בביתו בירושלים. צילום: קובי גדעון, פלאש 90

ראש מועצת חכמי התורה של ש"ס, הרב שלום כהן, פרסם אתמול הוראה שלפיה אסור לבנות חרדיות לצאת ללימודים אקדמיים במכללות ובאוניברסיטאות. לדברי הרב, המרצים הם בוגרי מוסדות אקדמיים ולפיכך "אינם בעלי השקפה תורנית טהורה".

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "קשה שלא לשים לב לכך שהמכתב הראשון של כהן כנשיא מועצת חכמי התורה מכוון ישירות נגד המכללה החרדית בראשות בתו של הרב עובדיה יוסף, עדינה בר שלום. מי שחשב שקשה לנקוט עמדות קיצוניות יותר וחשוכות יותר מאלו של ש"ס בימי הרב עובדיה יוסף, מגלה שבתחום הקנאות הדתית תמיד נשברים שיאים חדשים ונראה שנפתח עידן חדש של חשכה. אם ש"ס של הרב יוסף תמכה בשילוב חרדים וחרדיות בעבודה ובהשכלה, ש"ס של הרב שלום כהן מעדיפה להבטיח שבוגרי מוסדותיה יישארו בעוני ובבערות".

לדברי רגב, "נראה שהרב כהן יוביל לכך שהמוני המצביעים הדתיים והמסורתיים של ש"ס ייפרדו ממנה, וש"ס תייצב את מעמדה

רגב: נראה שהרב כהן יוביל לכך שהמוני המצביעים הדתיים והמסורתיים של ש"ס ייפרדו ממנה, וש"ס תייצב את מעמדה כמפלגת חסות נגררת של יהדות התורה

כמפלגת חסות נגררת של יהדות התורה".

מקורביה של עדינה בר שלום, בתו של הרב עובדיה יוסף ז"ל, שהקימה מכללה חרדית בירושלים, אמרו לוואלה שהם תמהים על ההכרזה. לדבריהם, "הרב עובדיה הכיר ביכולתה של המכללה לשלב בין לימודים אקדמיים ברמה גבוהה לשמירה קפדנית על אורח חיים חרדי".

הם הוסיפו כי הוראתו של הרב כהן היא ככל הנראה חלק מהמאבק שמנהל יו"ר ש"ס, אריה דרעי, במכללה החרדית של בר שלום. אשתו של דרעי, יפה, מנהלת מוסדות אקדמיים מתחרים. "מהיכרותנו עם הרבנית בר שלום ועם המכללה החרדית, מה שעומד לנגד עיניה, לא פחות מלימודי התואר, זה ההיבט הרוחני במכללה", אמרו.

יפה דרעי אמרה לוואלה כי היא מעריכה שההוראה של הרב כהן אינה מתייחסת למוסדות הלימוד שבניהולה. "דעתו של הרב כהן היא דעת תורה ללא עוררין. ככל הנראה ההוראה הזו היא נגד מכללות שמחשיבות עצמן כחרדיות אך בפועל הן לא", אמרה.

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?