חתונה ללא הכשר

השרה לבני חיתנה זוג חד מיני

לבני נענתה להזמנתם של שני גברים שהתחתנו השבוע, השתתפה בטקס ובירכה את בני זוג

יו''ר האופוזיציה ח''כ ציפי לבני בכנס במרכז האוניברסיטאי באריאל. 30.12.2010. צילום: איציק אדרי, דוברות קדימה. Flickr.ציפי לבני בכנס במרכז האוניברסיטאי באריאל, דצמבר 2010. צילום: איציק אדרי, דוברות קדימה. Flickr

שרת המשפטים, ציפי לבני, חיתנה ביום שני השבוע שני גברים. בני הזוג, גיא וצח, התחתנו ביפו והזמינו את לבני לברך בחופתם. לבני נענתה לבקשה. היא ביקשה מהאמהות של שני בני הזוג לשאת דברים, העבירה להם טבעות וניהלה את טקס שבירת הכוס.

לבני עצמה בירכה את בני הזוג. "אני פה לא כשרת המשפטים. לצערי, אין לי הסמכות המשפטית הרשמית להביא את גיא וצח בברית נישואין שתהיה מוכרת על ידי מדינת ישראל – המדינה שבה נולדו, שאותה שירתו ובה הם רוצים לחיות את חייהם המשותפים", אמרה לבני. "עם כל רצוני, אין לי יכולת להבטיח לכם שאחרי הטקס הזה תקבלו את מלוא הזכויות שמגיעות לזוג נשוי במדינתו. באתי הנה מכוח עמדה מוסרית שיש לי, כדי לומר שהגיע הזמן שכל בני זוג שרוצים לקשור את גורלם זה עם זה יקבלו את החותם הרשמי וההכרה של מדינת ישראל בהם כזוג, כדי שאולי בקרוב כן נוכל להבטיח זאת".

שרת המשפטים התייחסה גם לחקיקה שיכולה לשנות את מצבם של זוגות חד מיניים. "בפוליטיקה יש מי שמטיל וטו על החוקים

לבני: המדינה היא לא זו שמחלקת רישיונות לאהבה. אין כוח בעולם שיכול להטיל וטו על אהבה

שהגשתי, שנועדו לאפשר ברית זוגיות גם לאלה שהממסד הרבני עומד בדרכם ולא נותן להם את 'תעודת ההכשר', שתאפשר להם לקבל את המעמד הרשמי כזוג במדינת ישראל", אמרה. "בעיני, המדינה היא לא זו שמחלקת רישיונות לאהבה. אין כוח בעולם שיכול להטיל וטו על אהבה או לעמוד בפני הרצון של זוג אוהב להתחייב לחיים משותפים".

ב-ynet מציינים שלבני הבהירה כי הצעד שנקטה אינו התרסה נגד ערכי היהדות, אבל אפשר להניח שהשתתפותה בטקס תעורר ביקורת פוליטית. מאז כינון הממשלה הנוכחית מתקוטטות השותפות הקואליציוניות בענייני דת ומדינה. יוזמות חקיקה לקידום זכויותיהם של החד מיניים ולהכרה בנישואים חד מיניים לא קודמו, מכיוון שחברי כנסת – בעיקר מהבית היהודי – הגישו עררים עליהן.

אנשי המפלגה אמרו בעבר בשיחות סגורות כי הם עשויים לפרוש מהממשלה אם תקודם חקיקה מסוג זה. לבני תומכת בקידום זכויות לחד מיניים בחקיקה, ואף ניסתה בעצמה לקדם זכויות אלו. בסביבתה אומרים שהשתתפותה בחופה היא מסר ברור, שהגיע הזמן לשנות את המצב הקיים בישראל.

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?