פתרון פשוט

ליברמן: לתת לזוגות ששירתו ועובדים 90% משכנתא

בכנס לשכת רואי החשבון אמר שר החוץ, כי לדעתו אין בעיה בהעדפת יוצאי צבא וזוגות עובדים בכל הנוגע למחירי הדיור

שר החוץ ויור ישראל ביתנו אביגדור ליברמן וחבר מפלגתו יור ועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת דוד רותם בישיבת מליאת הכנסת 20.07.2011. צילום: מרים אלסטר פלאש 90שר החוץ ויו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, עם חבר מפלגתו דוד רותם בישיבת מליאת הכנסת. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

שר החוץ, אביגדור ליברמן, התייחס למחירי הדיור ולפתרונות שהציע לאחרונה משרד האוצר לבעיה זאת. בדברים שנשא בפתיחת הכנס השנתי של לשכת רואי החשבון באילת אמר ליברמן, שלדעתו אין בעיה בהעדפת יוצאי צבא וזוגות עובדים בכל הנוגע למחירי הדיור.

"מעבר לסיסמאות, מדינה חייבת לאותת מי נמצא בסדר העדיפויות שלה ומי נהנה מעדיפות והטבות. בתחום הנדל"ן זה הפך לוויכוח סוער, אבל לי נראה שיש פתרון פשוט – חייבים לאותת ולומר בקול רם, שקודם כל חייבים לדאוג לאותה שכבת אוכלוסייה שנתנה הכל ושירתה את המדינה והאומה. אלה ששירתו בצבא ושני בני הזוג עובדים, הם צריכים להיות בעדיפות עליונה", אמר ליברמן.

לפי "גלובס", ליברמן הציע מה שכינה פתרון "מהיר" לבעיה. "אני לא רואה שום סיבה למה לשני אנשים ששרתו בצבא ושניהם

ליברמן: קודם כל חייבים לדאוג לאותה שכבת אוכלוסייה שנתנה הכל ושירתה את המדינה

עובדים לא ייתנו משכנתא של 90%", אמר. "לרוב אין ההון הראשוני למשכנתא. תיקח 2.5% ריבית, אבל תעמיד 90% משכנתא. בנק ישראל צריך לאפשר את זה, ולדעתי אנחנו פותרים פה את רוב הבעיות בדרך מאוד פשוטה, בלי להתווכח בין כל המשרדים על מחיר מטרה ומחיר משתכן. אם נאפשר לזוגות 90% משכנתא, כל זוג יכול להביא 10%. אבל מעטים יכולים להביא 25%. זה יכול להביא פתרון לבעיית הדיור בישראל".

ליברמן היה אורח הכבוד בפאנל הפתיחה של הכנס ונאם מיד לאחר נשיא לשכת רואי החשבון, רו"ח דודי גולדברג. "אני מוכן לקבל כל פתרון, כולל פטור ממע"מ, סיוע למשתכן וגם מחיר מטרה, אבל אלה דברים מורכבים. לפני ששואלים איך מטפלים בביקוש לדירות, צריך לטפל בהיצע", אמר שר החוץ.

לידיעה ב"גלובס"איך תוכל לפעול?