נוכחות נוצרית מוגברת

כיכר השבת: מאז ביקור האפיפיור נערכת מיסה בקבר דוד

פעילי ימין הפגינו נגד עריכת מיסה במקום, בטענה כי מדובר בהפרת הסטטוס קוו. מנכ"ל חדו"ש: יש לעשות כל מאמץ לאפשר לדתות השונות לבטא את אמונתן בקבר דוד

אריחים עותמניים בקבר דוד לפני ההשחתה. צילום: Templar1307, flickrאריחים עותמניים בקבר דוד לפני שהושחתו (צילום אילוסטרציה). צילום: Templar1307, flickr

עשרות פעילי ימין הפגינו אתמול אחר הצהריים סמוך למתחם קבר דוד בירושלים. באותה שעה ערכו כמרים ונזירות מיסה בקומה העליונה של המבנה – המכונה חדר הסעודה האחרונה. קודם לביקור האפיפיור פרנסיסקוס בישראל, בסוף מאי, נשמעו טענות כי המדינה התחייבה כי תאפשר לקיים בקבר דוד 50 מיסות בשנה. לפי nrg, המדינה הכחישה את הטענות ואמרה כי לא יחול שינוי בהסדר הקיים.

בידיעה ב"כיכר השבת" נכתב שעריכת מיסה באתר, מאז ביקור האפיפיור בישראל, היא הפרה של הסטטוס-קוו. ההפגנה היתה תחת הסיסמאות "לא נאפשר לשנות את הסטטוס קוו במקום" ו"לא ניתן למסור את המקום הקדוש". המפגינים קראו פרקי תהילים וטענו ששר החוץ, אביגדור ליברמן, והשר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', שיקרו כשאמרו שלא יחול כל שינוי בסטטוס-קוו שהיה נהוג במתחם הקבר עד לעת האחרונה.

אריה קינג, חבר מועצת עיריית ירושלים, תיעד את התפילות הנוצריות המתקיימות במתחם קבר דוד. "לפני כן טשטשו את עינינו וערפלו אותנו ועכשיו שזה קורה והמקום הפך למקום תפילה, הם אומרים שזו לא היתה תפילה אלא התכנסות", אמר קינג.

ליברמן אמר שישראל לא תעביר לכנסייה את חדר הסעודה האחרונה

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר לפני ביקור האפיפיור פרנסיסקוס: "ברוח התקווה לשלום וההתפייסות בין הדתות, יש לעשות כל מאמץ לאפשר לדתות השונות לבטא את אמונתן בקבר דוד ולחלק ביניהן את החזקה בו". לדבריו, אפשר לעשות זאת, בין השאר, לאור העובדה שניתן לחלק את המתחם בין מפלסים שונים וכיוון שלחדר הסעודה האחרונה אין חשיבות בדת היהודית. רגב ציין, עם זאת: "חשוב, כמובן, להקפיד על כניסות ודרכי גישה נפרדות כדי למנוע חיכוכים ופגיעה ברגשות".

שר החוץ, אביגדור ליברמן, התייחס לשמועות שפשטו בזמן ביקור האפיפיור בישראל, שלפיהן מתחם הקבר יועבר לנוצרים. "אין שום ממש בידיעות ובשמועות על כך", אמר. לדבריו, ישראל לא תעביר לכנסייה את חדר הסעודה האחרונה שבמתחם קבר דוד. ליברמן אמר את הדברים בתגובה על שאילתה שהעלה ח"כ מאיר פרוש מיהדות תורה בדיון בוועדת חוץ וביטחון.

ממשטרת ירושלים נמסר כי דבר לא ישתנה, ויתקיימו רק מיסות בודדות בקבר דוד במשך השנה.

לידיעה ב"כיכר השבת"

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?