יש גיור אחר

הילדים המאומצים גוירו בכבוד, ברגישות ובלי סבל

שני ילדיה של אריאנה מלמד עברו גיור התנועה הרפורמית ומצאו שהתהליך יכול להיות מכיל ומסייע

02/06/2014 15:02

תגיות: גיור רפורמי ·  גיור אורתודוקסי ·  אימוץ ·  אריאנה מלמד ·  הרב גלעד קריב

טקס גיור, צילום: goldberg, flickrטקס גיור (צילום אילוסטרציה). צילום: goldberg, flickr

לפני מעט יותר מתשע שנים, ערב פסח, פגשה אריאנה מלמד שני ילדים שאימצה בבית יתומים בעיירה שכוחת אל אי-שם ברוסיה. הילדים, אח ואחות, היו בני שלוש אז. בניגוד לתינוקות, שמגוירים בהליך מקוצר בבית הדין האורתודוקסי של הרבנות הראשית, ילדים בני שלוש נחשבים בעיני הרבנות אנשים לכל דבר.

במאמר ב-ynet מתארת מלמד את יחסה של הרבנות אליה ואל ילדיה. באותה תקופה היא התגוררה בקיבוץ חילוני ונדרשה לשנות את חייה לחלוטין ולהתנהג כחרדית לכל דבר, ובכלל זה להקפיד על שמירת שבת ועל לבוש צנוע ולהסכים לביקורי פתע מטעם הרבנות כדי לבדוק זאת. היא גם נדרשה להרחיק את ילדיה מהשפעות החינוך החילוני, ולשלוח אותם לגני ילדים של חב"ד.

מלמד התקוממה נגד הדרישות המחמירות וקצפה יצא על הרבנות. כשפג הזעם הבינה שהבעיה אינה ברבנים "אלא במדינת ישראל שנתנה בידיהם כוח אבסולוטי ואקסקלוסיבי לגמרי להכריע בגיור, בנישואין ובגירושין, ולא השאירה בידי הציבור החילוני שום אופציה אחרת".

כאן ילדי לא היו קשים לישראל כספחת. כאן הם היו רצויים ואהובים

בהמשך למדה כי גם התנועה הקונסרבטיבית וגם התנועה ליהדות מתקדמת מאפשרות גיור הומני יותר, שמשרד הפנים מכיר בו לצורך רישום הלאום "יהודי" בתעודת הזהות. בנה של מלמד עבר ברית מילה סמוך לבואו לישראל, אבל אחרי הרבה חשיבה החליטה דווקא לא לגייר אותו ואת אחותו עד שיעמדו על דעתם.

כשהילדים היו לנערים, הם החליטו להתגייר. הם ביקשו להתגייר בתנועה הרפורמית ושאחרי הגיור יעלו שניהם לתורה. בתמיכתו של הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית בישראל, הם התייצבו ביום שישי שעבר בפני בית הדין.

המפגש עם בית הדין שבו היו שני רבנים ורבה, כותבת מלמד, השיב לה "את האמונה בכך שיש הרבה יותר מדרך אחת לעבוד את אלוהי, ושיש אנשים שמבינים זאת היטב ונזהרים היטב בכבודם של אנשים, כולל ילדים, ויודעים לקבל ולהכיל ולתמוך ולסייע בדרך הלא לגמרי פשוטה אל היהדות. כאן ילדי לא היו קשים לישראל כספחת. כאן הם היו רצויים ואהובים".

למאמר המלאאיך תוכל לפעול?