הסתגרות מחודשת

ירידה חדה בהרשמת גברים חרדים ללימודים אקדמיים

לפי בדיקה של המועצה להשכלה גבוהה, בשנת הלימודים הנוכחית פחת מאוד מספרם של החרדים הנרשמים למכינות לקראת תואר ראשון. גם מספר המתגייסים החרדים ירד משמעותית

פרופ' מנואל טרכטנברג, יו''ר הוועדה לשינוי כלכלי-חברתיפרופ' מנואל טרכטנברג, יו''ר המועצה להשכלה גבוהה

בדיקה שערכה המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) העלתה כי חלה ירידה דרמטית בהרשמה של גברים חרדים ללימודים מקדימים לקראת תואר ראשון.

בשנת הלימודים הקודמת, תשע"ג, נרשמו ללימודי המכינה במכללה החרדית בירושלים 60 סטודנטים חרדים. בשנת הלימודים הנוכחית, תשע"ד, לא נפתחה במקום אף לא כיתת מכינה אחת. בקמפוס שטראוס בירושלים, המרכז הגדול ביותר ללימודים אקדמיים לחרדים, היו בשנה שעברה 120 סטודנטים בלימודי המכינה. השנה נרשמו 40 תלמידים בלבד.

לפי נתוני המל"ג, גם מוסדות נוספים מתקשים לגייס סטודנטים חרדים חדשים. יו"ר המל"ג, פרופ' מנואל טרכטנברג, מעריך כי מספר הסטודנטים החרדים שנרשמו ללימודים השנה קטן בכ-20% ממספר החרדים שנרשמו בשנה הקודמת.

לפי ידיעה ב"TheMarker", הירידה במספר החרדים הנרשמים ללימודים מלווה גם בירידה בנתוני הגיוס של בחורי ישיבה לצה"ל. לפני כשבועיים אמר שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, בוועדת החוץ והביטחון בכנסת, כי בחודשים האחרונים חלה ירידה של 50%

בקמפוס שטראוס בירושלים היו בשנה שעברה 120 סטודנטים חרדים בלימודי מכינה. השנה נרשמו 40 תלמידים

בהיקף גיוס החרדים לצה"ל.

צה"ל גייס למסלולים החרדיים השונים ב-2010 890 חיילים, וב-2013 גויסו 1,860 חיילים. היעד ל-2014 היה גיוס של 2,000 חרדים, אבל בחודשים האחרונים חלה ירידה משמעותית במספר המתגייסים לגדוד החי"ר החרדי נצח יהודה. למרות הירידה, בצה"ל אומרים כי יעמדו ביעדי הגיוס לשנה הקרובה.

הנתונים על הירידה בגיוס לצה"ל ובהרשמה ללימודים אקדמיים מצביעים על מגמה מתחדשת של הסתגרות בחברה החרדית. גורמים חרדיים וגורמים מקצועיים אומרים כי באחריות נושא הדרג הפוליטי, ובעיקר שר האוצר, יאיר לפיד. הם מציינים כי השיח הפוליטי נהפך בשנה האחרונה לנצי יותר, וכלל גם את הפגנת הענק של החרדים בירושלים במארס נגד הגיוס.

לידיעה ב"TheMarker"איך תוכל לפעול?