הכנסת נגד ביזוי והשפלה

אושר בקריאה ראשונה: הדרת נשים – עבירה פלילית

הצעת חוק שאושרה במליאת הכנסת קובעת כי על אדם שיבזה או ישפיל אדם אחר יוטל עונש מאסר של עד שישה חודשים

הפגנה נגד הפרדה בין גברים לנשים ברחובות מאה שערים. מפגינה נושאת שלט אישה זה לא בושה. בג''צ הורה למשטרה למנוע את ההפרדה 29.09.10. צילום: גילי יערי, פלאש 90מפגינה עם השלט "אישה זה לא בושה" בהפגנה נגד הפרדה בין גברים לנשים ברחובות מאה שערים, 2010. צילום: גילי יערי, פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה הצעת חוק, האוסרת על ביזוי או השפלה של אדם, במטרה למנוע ממנו לקבל מוצר או שירות ציבורי או להיכנס למקום ציבורי. לפי ההצעה, ביזוי או השפלה ייחשבו עוולה אזרחית, שהוראות פקודת הנזיקין חלות עליה. כן מוצע כי על אדם שיבזה או ישפיל את חברו יוטל עונש מאסר לתקופה של עד שישה חודשים.

הצעת החוק אושרה בהמשך להחלטות שקיבלו שרת המשפטים והיועץ המשפטי לממשלה לפני כשנה. בהודעה מטעם הכנסת נמסר כי 32 ח"כים תמכו בהצעה ושניים נמנעו. ההצעה תעבור לוועדת הכלכלה, להכנה לקריאה שנייה ושלישית.

במאי 2013 אימץ היועץ המשפטי לממשלה את המלצות הצוות לבחינת התופעה של הדרת הנשים, בראשות המשנה ליועץ המשפטי לממשלה. הצוות בחן בין השאר את האפשרות לקבוע עבירה פלילית שנועדה למנוע תופעה של הדרת הנשים מהמרחב הציבורי. היועץ המשפטי לממשלה ושרת המשפטים סברו שיש לקדם חקיקה שביסודה איסור פלילי על ביזוי או השפלה,

ח"כ גפני: ההפרדה בין גברים לנשים בציבור החרדי נובעת מהכבוד לנשים

שנועד למנוע מאדם קבלת מוצר או שירות ציבורי או כניסה למקום ציבורי.

אפליה על בסיס אחת מהעילות הקבועות בחוק מגלמת פגיעה אנושה בכבודו של היחיד, בשל השתייכותו לקבוצה הסובלת מקיפוח ואפליה שיטתיים, וייחוס סטריאוטיפים ודעות קדומות כתוצאה מכך.

ח"כ דב חנין מחד"ש אמר כי הצעת החוק באה להתמודד עם התרחבות תופעות של הדרת אנשים מטעמים שונים. "החרדים מרגישים את התופעה, כמו גם הערבים ובכלל כל המיעוטים בחברה הישראלית. היא כוללת כמובן את התופעה המתרחבת של הדרת הנשים שצריך להתמודד אתה", אמר חנין.

ח"כ משה גפני מיהדות התורה אמר: "מותר לפי החוק לקיים הפרדה בין גברים לנשים. החוק מדבר על מצב שבו הולכים לבזות מישהו או מישהי, ולזה גם אני מתנגד. ההפרדה בין גברים לנשים בציבור החרדי נובעת מהכבוד לנשים בחברה החרדית. כשקורה מצב שבשמחה חרדית המחיצה נפתחת, מי שממהרת לסגור אותה זו בדרך כלל האשה".

להודעת הכנסתאיך תוכל לפעול?