עולים על אזרחי

בית שמש – גם חיילים לא חרדים מותקפים

סמנכ"ל חדו"ש: המצב שבו חיילי צה"ל נאלצים להוריד את מדיהם כדי שלא יותקפו בתחומי מדינת ישראל הוא מביש ובלתי נסבל

חרדים לובשים שקים ומניפים דגלים שחורים. מפגינים נגד יום העצמאות ה-62 ברמת בית שמש 20.04.10. צילום: קובי גדעון, פלאש 90חרדים מפגינים נגד יום העצמאות ה-62 ברמת בית שמש (צילום אילוסטרציה). צילום: קובי גדעון, פלאש 90

צה"ל אישר בחודשים האחרונים לקצינים ולחיילים המתגוררים בבית שמש לחזור לביתם בלבוש אזרחי. הסיבה: חשש שלובשי מדים ייפלו קורבן להתעמרות מצד חרדים קיצוניים. חיילים וקצינים אמרו שקיבלו אישורים חריגים כאלה מוועדות מיוחדות, בעקבות בקשות שהגישו באופן פרטני.

"אני יוצא מהבסיס על מדים, מחליף בתחנה המרכזית לאזרחי וחוזר הביתה", אמר י', קצין ביחידה קרבית, לוואלה. הקצין הסביר שהחרדים שבגינם הגיש את הבקשה הם "קבוצת קנאים המתגוררת בעיר ואחראית לכל הבלגן, לא רק כלפינו אלא גם בכל הקשור ליריקות על נשים, הדרתן באוטובוסים ומאבק נגד רשות העתיקות בנושא קברים".

סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, אמר: "המצב שבו חיילי צה"ל נאלצים להוריד את מדיהם כדי שלא יותקפו בתחומי מדינת ישראל הוא מביש ובלתי נסבל". לדבריו, "הגיע הזמן להחיל את החוק הישראלי גם על האזורים הקנאיים של בית שמש ומאה שערים בירושלים. אם כדי למנוע התקפות על חיילים יש צורך בנוכחות קבועה של משטרה או משמר הגבול, צריך להציב שם נוכחות כזו".

לדברי אילן, "אין ספק שהעונשים הקלים (עבודות לתועלת הציבור) שהוטלו על תוקפי חיילים במאה שערים תורמים אף הם לריבוי התקיפות. חייבים להפוך את המאבק בתקיפות חיילים ליעד מרכזי של רשויות החוק, ללכוד את האחראים, להגיש כתבי אישום

י', קצין ביחידה קרבית: אני יוצא מהבסיס על מדים, מחליף בתחנה המרכזית לאזרחי וחוזר הביתה

מהירים ולפסוק עונשים מרתיעים. רק אז יש סיכוי למגר את התופעה".

י' סיפר גם, שרמת המתיחות בעיר עלתה לפני כשנה, כשהחל הדיון בחוק לגיוס חרדים. א', חייל דתי-לאומי מבית שמש, אמר: "קורה שהם דוחפים אותך פתאום או יכולים למנוע ממך להיכנס לאוטובוס, בטענה שהם לא מוכנים לשבת ליד חרד"קים. כך קרה לחבר שלי. אבל ממש מכות עוד לא היו כאן".

מדובר צה"ל נמסר: "צה"ל מוקיע ומגנה כל ניסיון לפגיעה בחייליו, העושים לילות כימים בהגנה על ביטחון ישראל. מתוך רגישות למצבם הייחודי ניתנת למבקשים מבני המגזר החרדי האפשרות להגשת פטור מלבישת מדים מחוץ לבסיסי צה"ל. פניות אלו נבחנות באופן פרטני על ידי הגורמים המוסמכים לכך".

בעקבות פרסום הידיעה על תקיפות חיילים בבית שמש עתידה להתקיים בעיר בימים הקרובים צעדת מחאה. את הצעדה יזם חבר מועצת העיר מטעם הליכוד, משה שטרית. "לא יכול להיות שתושבים בעיר שלנו יירדפו בגלל לבישת מדי צה"ל", אמר שטרית. "כקצין במילואים אני מזועזע מאופן הטיפול של הצבא בנושא. איפה רשויות החוק, איפה ההיגיון? זה הפתרון? שהחיילים יסירו את המדים? אנחנו לא יכולים לקבל מציאות כזו", אמר.

לידיעה על תקיפת החיילים בוואלה

לידיעה על צעדת המחאה בוואלהאיך תוכל לפעול?