עמלק בממשלה

רב חרדי: שטיינמן אמר שהיה צריך לחסל שרים בסכינים

הרב ניסן קפלן מישיבת מיר טען כי שטיינמן אמר שחברי הממשלה הם כמו המן ועמלק ולכן יש להרוג אותם

הרב אהרון לייב שטיינמן ממנהיגי דגל התורה. צילום: יוסי שחף, פלאש 90 רוחבהרב אהרון לייב שטיינמן, ממנהיגי דגל התורה. צילום: יוסי שחף, פלאש 90

הרב ניסן קפלן, מבכירי הרבנים בישיבת "מיר" בירושלים, אמר לאחרונה בדרשה שנשא לפני תלמידיו, כי הרב אהרון לייב שטיינמן, מנהיג הציבור החרדי-הליטאי, אמר כי חברי הממשלה בישראל הם כמו "המן ועמלק" וכי למעשה יש "לקחת סכינים ולהרוג אותם".

בני רבינוביץ', דובר בית הרב שטיינמן, אמר בתגובה כי הרב לא אמר את הדברים. "פשוט לא היה ולא נברא", אמר רבינוביץ'. הוא הוסיף כי הרב שטיינמן "מעולם לא התבטא בביטויים כאלו. אין זו דרכו בכל שנות חייו הארוכות".

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, בירך על ההכחשה מביתו של הרב שטיינמן ואמר: "יש לצפות להכרזה ברורה שהוא מתנגד לכל מעשה אלימות על רקע פוליטי ומגנה אלימות". רגב ציין ש"דברי נאצה דומים היו בין הגורמים לרצח רבין, ואי אפשר להפריז במשקלם כאשר מדובר במנהיגי דתיים ובמאמינים פנטיים".

הוא הוסיף: "אין יעדי השמדה פיזית מובהקים יותר במסורת היהודית מאשר עמלק והמן". לדברי רגב, "קשה להבין מדוע רב חרדי

הרב רגב: אין יעדי השמדה פיזית מובהקים יותר במסורת היהודית מאשר עמלק והמן

בכיר יסלף את דברי המנהיג החרדי החשוב ביותר בישראל". עם זאת, "טוב לדעת שבבית הרב שטיינמן מבינים שחילוקי דעות פוליטיים במדינת ישראל אין פותרים באמצעות גנרלים וסכינים, אלא בבחירות".

הרב שטיינמן, בן 100, מתנגד לגיוס תלמידי ישיבות לצה"ל. בפברואר הוא הורה למקורביו לתקוף ישירות את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בעקבות אישור חוק הגיוס. הרב קפלן, לפי ואלה, טען שהרב שטיינמן אמר: "אני לא יודע מי הגנרל שיכול לנהל את המלחמה. אבל אם אני אדע מי הגנרל, נצא עם סכינים. זו מלחמה להעביר על הדת".

בינתיים הרב קפלן חזר בו מדבריו וטען כי מדובר באי הבנה והדברים הוצאו מהקשרם. "מעולם לא שמעתי את הדברים מהרב שטיינמן והתכוונתי לומר שהוא זה שצריך למסור את הנפש בלימוד תורה, ובמסירות נפש הכוונה היא ללימוד ללא הפסקה. חזרתי והדגשתי, ואני עושה זאת שוב, אין לעשות מעשה או לנקוט דרך של אלימות נגד אף אדם", אמר קפלן.

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?