בסתירה למגילת העצמאות

רוב הציבור אינו מעוניין ברבנות ראשית במתכונת הקיימת

הרבנות הראשית אינה מקובלת כסמכות דתית לא בציבור החילוני ולא בציבור החרדי, אומר מנכ"ל חדו"ש בסימפוזיון של המגזין "מומנט". לדבריו, הרבנות הראשית קיימת רק כמניפולציה פוליטית

טקס הצהרת האמונים של הרבנים הראשיים החדשים בבית הנשיא בירושלים. משמאל הרב הראשי הספרדי יצחק יוסף הנשיא שמעון פרס והרב הראשי האשכנזי דוד לאו. 14-08-2013 צילום: יונתן סינדל, פלאש 90טקס הצהרת האמונים של הרבנים הראשיים בבית הנשיא בירושלים. משמאל: הרב הראשי הספרדי, יצחק יוסף, הנשיא שמעון פרס והרב הראשי האשכנזי, דוד לאו. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

"התפיסה של הרבנות הראשית מנוגדת למהותה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. הכרזת העצמאות של ישראל מבטיחה מפורשות כי במדינה יהיה חופש דת והיא תקיים 'שוויון מדיני וחברתי', בלי קשר לדתו של כל אזרח. מוסד כפייתי בדמותה של הרבנות הראשית עומד בסתירה ישירה לעקרונות חיוניים אלה", אומר מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב.

הרב רגב השתתף בסימפוזיון שיזם המגזין "מומנט", שפנה לפעילים בתחום יחסי הדת והמדינה, רבנים ומנהיגים דתיים. כולם התבקשו להתייחס לשאלה אם הרבנות הראשית, שהולכת ונעשית חרדית עם השנים, יכולה לקיים חיים משותפים עם פלורליזם דתי.

לדברי רגב, "האוכלוסייה היהודית בישראל היא חילונית בעיקרה. באופן אירוני, הרבנות אינה מקובלת כסמכות דתית לא בקרב הרוב החילוני וגם לא בקרב חלקים גדולים מהמיעוט החרדי. הקהילה החרדית, שמנהיגיה קובעים את זהותם של הרבנים הראשיים, אינה מקבלת את סמכותם של אותם רבנים ראשיים עצמם מכיוון שאינה רואה בהם דמויות בעלות משקל דתי או הלכתי. הרבנות הראשית גם אינה מקובלת בקרב חלקים נרחבים מהקהילה הדתית הציונית. בציבור הדתי הלאומי הרבנות הראשית אינה מקובלת בגלל אופיה הלא ציוני והלא מודרני.

רגב: הרבנות הראשית עומדת בניגוד לתפיסה המגולמת במשפט 'עשה לך רב'

"מדוע, אם כן, קיימת הרבנות הראשית?" שואל רגב, "היא קיימת אך ורק בשל מניפולציה פוליטית. קיומה של הרבנות הראשית, המונופול שיש לבית הדין הרבני הגדול ולמועצת הרבנות הראשית, משרתים יעד פוליטי ומשמשים פריט בסחר-מכר הפוליטי, שמאפשר למפלגות החילוניות להמשיך וליהנות מתמיכתן של המפלגות החרדיות בקואליציה. כל סקרי דעת הקהל שנערכים בקרב הציבור היהודי בישראל מצביעים על עובדה אחת: הרוב אינו מעוניין ברבנות ראשית במתכונת המונופוליסטית והכפייתית הקיימת.

"אין לבלבל בין חשיבותם הגדולה ותפקידם המרכזי של הרבנים במסורת היהודית לבין הרבנות הראשית. לרבנים יש חשיבות עצומה להנצחת חיי הדת היהודיים ולצמיחתם. אבל הרבנות הראשית עומדת בניגוד לתפיסה המגולמת במשפט 'עשה לך רב', שמבוסס על התקשרות מבחירה ולא על מינוי חיצוני וכפייתי".

בסימפוזיון השתתפו גם חברת הכנסת רות קלדרון מיש עתיד, הרבה סוזן ליברמן, פרופ' פניה עוז-זלצברגר מאוניברסיטת חיפה, נשיאת בית המשפט העליון בדימוס, דורית ביניש, ואחרים.

לסימפוזיון ב"מומנט"איך תוכל לפעול?