עשה לך רב

סקר באתר "כיכר השבת": במי אתה תומך למרן?

גולשי האתר התבקשו לציין מי מתאים יותר לתפקיד נשיא מועצת החכמים של ש"ס – הרב שלום כהן או הרב שלמה עמאר

הרב הראשי הספרדי ונשיא בית הדין הרבני הגדול לערעורים שלמה עמאר. 03.03.2011. צילום'' מרים אלסטר, פלאש 90.הרב הראשי לשעבר, שלמה עמאר. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

האתר החרדי "כיכר השבת" ערך סקר, שבו ביקש מגולשיו לציין מי לדעתם צריך להתמנות למרן הבא, לאחר מותו של הרב עובדיה יוסף.

הסקר עורר התנגדות רבה. לפי ידיעה ב-nrg, המתנגדים טוענים כי הסקר מוזיל את הדיון בזהות המנהיג הרוחני והופך את הרבנים "למתמודדים בתחרות ריאליטי". לדבריהם, לא הציבור אמור להכריע בשאלה מי יהיה מנהיג ש"ס. "כיכר השבת" מזוהה בעיקר עם החרדים הספרדים, ונטען גם כי האתר לא היה מעז לפרסם סקר הבוחן את כוחם של רבנים – אם היה מדובר במאבק בין רבנים אשכנזים.

נסים בן חיים, מנהל תוכן ב"כיכר השבת", אומר כי מקורן של טענות אלה בפוליטיקאים בש"ס, שחוששים שהכרעה ציבורית תיטול מהם את הכוח. "אלו הטוענים כנגדנו שגדול הדור לא נבחר על ידי הציבור בסקרים, הם בדיוק אותם פוליטיקאים שמנסים להכריע על זהות המרן הבא ב'ריאליטי מופלטות'... אנחנו, לעומתם, נאמנים להוראת המשנה 'עשה לך רב', ולדברי הגמרא שבמקומות רבים חוזרת על ההלכה שהאדם הפרטי הוא זה שמכריע מיהו מורו ורבו".

הטוענים שגדול הדור לא נבחר על ידי הציבור בסקרים, הם אותם פוליטיקאים שמנסים להכריע על זהות המרן הבא ב'ריאליטי מופלטות'

בן חיים מוסיף כי הטענות כאילו במאבקים פנים-אשכנזים האתר לא היה מעז לקיים סקר מסוג זה אינן נכונות עובדתית. "סקרים שעשינו בעבר עסקו בסכסוך הפנים-ליטאי, בעידן שאחרי הרב אלישיב, ובשאלות נוספות", הוא אומר.

לאחר מותו של הרב עובדיה יוסף לא הוכרז על יורשו בתפקיד נשיא מועצת חכמי התורה של ש"ס. אבל לקראת פסח החלו בהכנות למיצובו של הרב שלום כהן, ראש ישיבת "פורת יוסף" בירושלים, כמנהיג התנועה. העיתון "יום ליום" החל לכנות את כהן "מרן", תואר שהיה שמור בלעדית לרב יוסף, ובאירוע בחול המועד פסח הוכרז כי הרב שלום כהן הוא נשיא המועצה החדש.

מתנגדיו של יו"ר ש"ס, אריה דרעי, אינם מקבלים את ההכרזה. הרב כהן נחשב פטרונו של דרעי. מתנגדי דרעי אומרים כי הרב הראשי לשעבר שלמה עמאר מתאים לשמש מנהיג ש"ס. הרב עמאר נחשב לפטרונו של אלי ישי, יו"ר ש"ס הקודם.

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?