מי שלא לומד ישלם

תקדים: אברך פיקטיבי חויב להחזיר למדינה 84 אלף שקל

בית המשפט קבע כי על האברך לשלם בעקבות חקירה יזומה, שבה נמצא כי הוא לא לומד בכולל בשעות שעליהן הצהיר

כולל חרדי בקראוון במודיעין עילית 19.10.09. צילום: נתי שוחט, מודיעין עיליתאברכים בכולל במודיעין עילית (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

בית משפט השלום בירושלים חייב לפני כשבועיים אברך להשיב למדינה יותר מ-84 אלף שקל שקיבל ממנה לאורך שנים כגמלה, במסגרת הסדר "תורתו אומנותו". ההחלטה התקבלה בעקבות חקירה יזומה שערכה המדינה, שבה התברר כי האברך לא למד בכולל בשעות שעליהן הצהיר. לפי הסדר "תורתו אומנותו" משרד החינוך משלם לאברכים גמלת הבטחת הכנסה. האברכים נדרשים ללמוד בכולל בהיקף מסוים, בהתאם לשעות הלימוד שעליהן הצהירו.

עמותת חדו"ש מברכת את הפרקליטות על פסק הדין התקדימי, שמחייב חרדי שהתחזה לאברך להחזיר למדינה 84 אלף שקלים. חדו"ש מברכת גם את משרד האוצר על עצם עריכת הביקורת שאפשרה לדרוש את השבת הכספים. מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, "קורא למשרד האוצר ומשרד החינוך להרחיב את החקירות היזומות והאכיפה כנגד התופעה הבזויה של אברכים פיקטיביים". לדבריו, "עקב ההיקף הגדול של התופעה, שנחשף פעמים רבות, נראה שהדבר לא רק יחזק את שלטון החוק אלא גם יכול לתרום משמעותית לאוצר המדינה".

רגב הדגיש, עם זאת, ש"לא נכון להסתפק בהגשת תביעות אזרחיות נגד האברכים המדומים ובקיזוז הכספים מן הישיבות שבהן הם לומדים. חשוב לנקוט גם הליכים פליליים נגד המתחזים ונגד ראשי הישיבות שאישרו כי הם לומדים במוסדותיהם כדי לזכות

חדו"ש: יש לנקוט הליכים גם נגד ראשי הישיבות שאישרו כי האברכים לומדים במוסדותיהם, כדי לזכות בתוספת כספים מקופת המדינה

בתוספת כספים מקופת המדינה. כמו שהורשעו השבוע בכירים בממסד הדתי בפרשת הרבנים הפיקטיביים, יש לנקוט הליכים נגד ראשי הישיבות והכוללים שאחראים לתופעת האברכים הפיקטיביים". לדבריו, "יש רבנים בעולם החרדי ששלילת הציונות והמדינה גורמת להם להתנהג כאילו הם חסינים מהעמדה לדין, קופת המדינה היא הפקר בעיניהם ומצווה לחלוב אותה, וחוק המדינה אינו חל עליהם. רק כשתבהיר המדינה שהחוק שווה לכולם, וגניבת כספי הציבור היא עבירה פלילית, תיעלם תופעה מושחתת זו״.

הפרשה הנוכחית, מדווח "גלובס", החלה בחקירה סמויה שיזמה המדינה, שבה נמצא כי בשעות שבהן היה האברך אמור לשהות בכולל הוא ניהל (בהתנדבות) מדרשה לבנות, ושימש יו"ר העמותה של המדרשה. בעקבות ממצאים אלה קוזזו כספי התמיכה של הכולל עצמו והוגשה תביעה נגד האברך, דוד גבריאל.

השופטת מרים ליפשיץ-פריבס קבעה כי המדינה הוכיחה שהיעדרותו של גבריאל מהכולל לא היתה מקרה חד פעמי או אקראי, ולכן חייבה אותו להחזיר למדינה את מלוא כספי הגמלה שקיבל בשבע השנים האחרונות.

לידיעה ב"גלובס"איך תוכל לפעול?