חקיקה או וטו

השר אורבך: אי אפשר לחכות לרבנות

בראיון לעיתון "בשבע" מסביר השר כי הבית היהודי מנסה לקדם את החקיקה בנושאי דת ומדינה בתיאום עם הרבנות הראשית, אבל לא תירתע מתיקון שירותי הדת בישראל

הרב הראשי דוד לאו השר לשירותי דת נפתלי בנט וסגן השר לשירותי דת הרב אלי בן דהןהרב הראשי, דוד לאו, עם השר לשירותי דת נפתלי בנט וסגן השר לשירותי דת, הרב אלי בן דהן

השר אורי אורבך מהבית היהודי אומר שפעולות החקיקה הרבות שננקטות לאחרונה בסוגיות דת ומדינה לא נועדו לפגוע באופיה הדתי של המדינה. בראיון לעיתון "בשבע" אמר אורבך: "נשתדל להיות מתואמים עם הרבנות, אבל אם הם יסרבו כי תפיסתם היא חרדית, אז לא. אי אפשר לחכות לרבנות".

אורבך, השר לענייני אזרחים ותיקים, מוסיף: "הרבנות היא רבנות חרדית ברובה, ועובדים אתה כשאפשר לשתף פעולה, אבל כשהם מטילים וטו אי אפשר לעבוד אתם. אני לא קורא לחוקים הללו חוקים חילוניים. בחלקם הם אפילו חוקים דתיים. לא כל מה שהוא לא חרדי הוא מיד חילוני. צריך לתקן את שירותי הדת בישראל. זו משימה שלא בכל פעם נקרית בפנינו הזדמנות לבצע אותה".

לדוגמה, אורבך אינו נבהל מקידום הצעת חוק הגיור שיזם חבר הכנסת אלעזר שטרן מהתנועה. שטרן, לפי ערוץ 7, ביקש לקדם

עם כל הכבוד למשפחת יוסף ולאריה דרעי, הם לא יכולים לקבוע את סדרי הדת של מדינת ישראל

את פתיחת הגיור שלא בתיאום עם הרבנות הראשית. בכך עמדתו מנוגדת לזו של הרב חיים דרוקמן, בעבר ראש מערך הגיור הממלכתי, שסבור כי חוקים הנוגעים ליחסי דת ומדינה יש לקדם אך ורק בתיאום עם הרבנות הראשית.

"אי אפשר לחכות לרבנות", שב ואומר אורבך. "אני מכבד אותם, אבל עם כל הכבוד למשפחת יוסף ולאריה דרעי, הם לא יכולים לקבוע את סדרי הדת של מדינת ישראל. אבל בגלל שיש רבנים ציוניים-דתיים שסבורים כך, אני מוכן לפשרות".

לדבריו, גם בהקשר של ההצעה לפתיחת הרישום לנישואים למי שנישא שלא כדת משה וישראל, שגוררת ביקורת חריפה מצד החרדים על הקואליציה הנוכחית, הבית היהודי מנסה לפעול בתיאום עם הרבנות הראשית ולהתייעץ עם רבני הציונות הדתית.

לידיעה בערוץ 7איך תוכל לפעול?