מענק לעידוד אנטי-ציונות

אברך, רוצה תמיכה? אל תתייצב בלשכה

חסידות סאטמר מציעה מענק כספי לחרדים שאינם מתגייסים ולמוסדות שאינם מקבלים תקציבים מהמדינה

האדמו''ר מסאטמר, רבי יקותיאל יהודה טייטלבוים. צילום: Tali C, Wikipediaהאדמו''ר מסאטמר, רבי יקותיאל יהודה טייטלבוים. צילום: Tali C, Wikipedia

חסידות סאטמר מציעה לחרדים שאינם מתגייסים לצבא, נמנעים מהצבעה בבחירות ולומדים במוסד שאינו מקבל תקציב מהמדינה מענקים כספיים. האדמו"ר של החסידות האנטי-ציונית, רבי יקותיאל יהודה טייטלבוים, הקצה לשם כך סכום של 6 מיליון דולר.

לפני התוכנית, לפני פסח יחולק חצי מהסכום כמענקים לאברכים שכבר נמנים על מעגל החרדים האנטי-ציונים. כל אחד מהם יקבל 800 שקל. אחרי החג תחולק המחצית השנייה של הכסף ללמעלה מ-150 מוסדות בישראל. בידיעה בוואלה נכתב כי חלק ממוסדות אלה אינם מתוקצבים על ידי המדינה ומוסדות נוספים יתחייבו לא לקבל תקציבים ממשלתיים בעתיד.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "יש להעריך כל אברך שמתנתק מעטיני הקופה הציבורית. כמובן, השאיפה היא שאברכים רבים ככל האפשר ייצאו לשירות ולעבודה ויתרמו למאמץ הלאומי. אבל ודאי שמי שמתעקש שלא לעבוד לפרנסת משפחתו, עדיף שיעשה זאת על חשבון חרדים שעובדים בארצות הברית מאשר על גבו של ציבור משלמי המסים בישראל". רגב ציין גם, ש"ספק אם מדובר בסכומים שמסוגלים באמת לממן אלפי אברכים שעד עתה קיבלו כסף מהמדינה".

מנכ"ל חדו"ש: הגיע הזמן להחיל את החוק הישראלי במאה שערים ולעצור את מי שמחלק כסף שנועד לסייע לאברכים להפר את חוק שירות ביטחון וחוק העונשין

עם זאת, הדגיש רגב, "אם העדה החרדית והרבי מסאטמר אכן מתנים את התשלום בהתחייבות שלא להתייצב בלשכת הגיוס, מדובר בשורה ארוכה של עבירות פליליות וביניהן: המרדה, הסתה להשתמטות ושידול לדבר עבירה. הגיע הזמן להחיל את החוק הישראלי גם במאה שערים ולעצור את מי שמחלק כסף שנועד ללחוץ ולסייע לאברכים להפר את חוק שירות ביטחון וחוק העונשין״.

דובר החצר החסידית, יצחק וייס, הסביר שחלוקת הכספים נועדה לעודד מוסדות שאינם מקבלים כספים מהמדינה או שתלמידיהם אינם מתייצבים בלשכות הגיוס. בסאטמר מעוניינים להמריץ מוסדות נוספים שיורו לתלמידיהם לנהוג באופן דומה. "המציאות שבה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והשרים נפתלי בנט ויאיר לפיד כופים על החרדים חוקים שפוגעים בהם בהווה ובעתיד ומנסים לעקור את התורה תוכל למשוך אלינו עוד מאות בני אדם", אמר וייס.

לתוכנית של חסידות סאטמר עשויה להיות השפעה על המאבק בין המנהיגים הליטאים החרדים, הרב אהרון יהודה לייב שטיינמן והרב שמואל אוירבך. השניים חלוקים בדעותיהם בשאלה אם יש להתייצב בלשכת הגיוס. הרב אוירבך אוסר על תלמידיו להתייצב בלשכת הגיוס. הרב שטיינמן הורה לתלמידיו לנהוג באופן הפוך.

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?