לא ראוי, לא פסול

למרות דיל פוליטי, בג"ץ אישר הבחירות למועצת הרבנות

השופטת מרים נאור כתבה כי הרבנים הראשיים לא הביעו התנגדות לדיל, ולכן אין לפסול את תוצאות הבחירות

טקס הצהרת האמונים של הרבנים הראשיים החדשים בבית הנשיא בירושלים. משמאל הרב הראשי הספרדי יצחק יוסף הנשיא שמעון פרס והרב הראשי האשכנזי דוד לאו. 14-08-2013 צילום: יונתן סינדל, פלאש 90טקס הצהרת האמונים של הרבנים הראשיים בבית הנשיא בירושלים. משמאל: הרב הראשי הספרדי יצחק יוסף, הנשיא שמעון פרס והרב הראשי האשכנזי דוד לאו. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ערב הבחירות למועצת הרבנות הראשית, שהתקיימו באוקטובר האחרון, נשלח לחברי המועצה מכתב מחיים פאלק, יועצו של סגן שר הדתות, הרב אלי בן-דהן. במכתב נאמר, כי על דעת הרבנים הראשיים יצחק יוסף ודוד לאו מודיע פאלק על תמיכה בעשרה מועמדים, לפי הסכמה בין הבית היהודי, אגודת ישראל וש"ס.

מאוחר יותר הכחישו הרבנים יוסף ולאו את הטענה שהם נתנו את הסכמתם לדיל זה. בעקבות ההכחשה הגישו התנועה להגינות שלטונית ועורך הדין מרדכי אייזנברג עתירה לבג"ץ, שבה דרשו לפסול את הבחירות.

אתמול החליט בג"ץ, כי למרות מצג השווא שיצר המכתב בנוגע לתמיכתם של הרבנים הראשיים בדיל, תוצאות הבחירות למועצת הבחירות לא ייפסלו. המשנה לנשיא בית המשפט העליון, השופטת מרים נאור, כתבה בפסק דין שנתנה בעתירה כי הרבנים שמעו על הדיל ולא הביעו התנגדות, גם אם לא תמכו בו בפה מלא. לכן ניתן לפרש את הביטוי "על דעת", שהופיע

השופטת נאור: אין מקום לקבוע כי מכתבו של יועץ סגן השר העביר לבוחרים מסר שאינו נכון בעניין עמדת הרבנים

במכתבו של פאלק כמבטא סוג כזה של תמיכה.

"אני מקבלת כי הרבנים הראשיים לא ביקשו ממקורביהם, יהיו אלה אשר יהיו, לשדל את יועץ סגן השר להוציא מכתב בו ייכתב כי הרשימה היא 'על דעתם'. מכתבו של יועץ סגן השר מוטב היה – לכל הדעות – שלא היה בא לעולם", כתבה נאור. "השאלה היא אם במכתב נאמר דבר שהוא בגדר מצג שווא בדבר עמדת הרבנים... אין מקום לקבוע כי מכתבו של יועץ סגן השר העביר לבוחרים מסר שאינו נכון בעניין עמדת הרבנים".

נאור העירה גם, מציין האתר News1, כי ראוי היה שהחוק יחייב לפרסם בצורה מסודרת את שמותיהם של כל המועמדים למועצת הרבנות הראשית. השופטים יורם דנציגר וצבי זילברטל הסכימו עם נאור.

לידיעה ב-News1איך תוכל לפעול?