העדפה ללא פרופורציה

55% מכספי העזבונות מגיעים למוסדות דתיים או חרדיים

ב-2013 קיבלו יותר מ-400 עמותות חרדיות ודתיות לאומיות מענקי תמיכה מוועדת העזבונות

ילדים בתלמוד תורה בביתר עילית בתחילת שנת הלימודים תשעג 19.08.2012 צילום נתי שוחט פלאש 90.jpgילדים בתלמוד תורה בביתר עילית (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

האפוטרופוס הכללי הוא האחראי לרכוש ללא יורשים בישראל. מדי שנה מגיעים לידיו של האפוטרופוס, אגף במשרד המשפטים, עשרות מיליוני שקלים. באמצעות ועדת העזבונות מחלקת המדינה את הכספים לאזרחים דרך עמותות שונות.

בדיקה של גלי צה"ל העלתה כי 55% מהעמותות שמקבלות כספים מוועדת העזבונות הן חרדיות או דתיות. עמותות המסייעות לאוכלוסייה הערבית, לעומת זאת, מקבלות פחות מ-3% מהכסף.

ב-2013 קיבלו כ-740 עמותות מענקים מוועדת העזבונות. יותר מ-400 מהן הן עמותות חרדיות או עמותות המזוהות עם הציבור הדתי הלאומי. רוב העמותות הדתיות הנתמכות הן מוסדות דת כמו תלמודי תורה, ישיבות, אולפנות ובתי כנסת. השאר הן עמותות סיוע ותמיכה חרדיות. ברוב המקרים הן מקבלות את הכסף לצורך סיוע לתלמידים נזקקים ורכישת ספרים או רהיטים למוסדות חינוך.

זהבה גלאון: יש משהו לא מתקבל על הדעת בזה שמשרד המשפטים נותן חסות לאי השוויון בחלוקת הכספים

"יש במדינה גם נזקקים שאינם דתיים", אומר מנכ"ל עמותת ישראל חופשית, מיקי גיצין, "ההעדפה של מוסדות דת אורתודוקסיים, חרדיים ודתיים לאומיים היא לא פרופורציונלית".

יושבת ראש מרצ, חברת הכנסת זהבה גלאון, אומרת, "יש משהו לא מתקבל על הדעת בזה שמשרד המשפטים, שאחראי באופן ישיר על עבודת הוועדה, נותן חסות לאי השוויון בחלוקת הכספים. לא רק שמדובר בחלוקה לא צודקת ומפלה – היא גם נוגדת את נוהלי הוועדה, שקובעים במפורש כי יש לתקצב את הכסף בצורה שוויונית".

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "שרת המשפטים הנחתה לבדוק את הנתונים, שכן היא רואה חשיבות בהרחבת פלחי האוכלוסייה שאליהם מועברים הכספים, בלי לפגוע באי תלותה של הוועדה בקבלת החלטותיה".

לידיעה בגלי צה"לאיך תוכל לפעול?