מתחזים ליראי שמים

עבריינותם אמנותם

ארבעת המורשעים החרדים במשפט הולילנד גרמו חילול השם נורא, כותב העיתונאי מנחם רהט, אבל החברה הסובבת אינה מוקיעה אותם

אורי לופוליאנסקי, ראש עיריית ירושלים לשעבר. צילום: Gilabrand, wikipediaאורי לופוליאנסקי, ראש עיריית ירושלים לשעבר. צילום: Gilabrand, wikipedia

מכאיב היה להיווכח שארבעה – 40 אחוז! – מקרב עשרת הפושעים הבכירים שהורשעו בעסקי שוחד חמורים בפרשת הולילנד הינם שומרי תורה ומצוות, יהודים... שמקפידים להכניס לפיהם רק מזון שהותר על פי כל דקדוקי הדקדוקים של הבד"צים המחמירים, כותב העיתונאי מנחם רהט באתר קוקר.

לדבריו, הם רק מתחזים ליראי שמים, אשר דרסו ברגל גסה איסורים מפורשים מדאורייתא ומדברי נביאים ומדרבנן: "וְשֹׁחַד לֹא תִקָּח כִּי הַשֹּׁחַד יְעַוֵּר פִּקְחִים וִיסַלֵּף דִּבְרֵי צַדִּיקִים" (שמות כ"ג, ח'); "לֹא תַטֶּה מִשְׁפָּט לֹא תַכִּיר פָּנִים וְלֹא תִקַּח שֹׁחַד כִּי הַשֹּׁחַד יְעַוֵּר עֵינֵי חֲכָמִים וִיסַלֵּף דִּבְרֵי צַדִּיקִם (דברים ט"ז י"ט); "אָרוּר לֹקֵחַ שֹׁחַד" (דברים כ"ז כ"ה) ועוד ועוד.

כמו כדי להוסיף חטא על פשע, הוא מוסיף, מתברר שהחברה הסובבת עבריינים אלה, במקום להקיא אותם ולהוקיעם אל עמוד הקלון, מעדיפה לחבק אותם. "אף גינוי אחד לא נשמע מפי המתיימרים להיות גדולי הדור, ולא מפי גדולי הדור ממש; לא מפי הפוליטיקאים החרדים (שיודעים היטב להכות על חטאו של הזולת, בתנאי שהוא חילוני או דתי לאומי)... וגם התקשורת החרדית שותקת", כותב רהט. משמע – זוהי הנורמה ואין בלתה.

לאחר המשפט נערכו קבלות פנים נלהבות לעבריינים מדופלמים, פושעים מדאורייתא ומדרבנן, משל היו גיבורי האומה. אורי לופוליאנסקי, למשל, נתקבל במטה יד שרה לא רק בריקודים וחיבוקים, אלא גם עם כרזה ענקית: "ר' אורי אוהבים אותך".

קבלות פנים נלהבות נערכו לעבריינים מדופלמים, פושעים מדאורייתא ומדרבנן, משל היו גיבורי האומה

ומנהיג ש"ס אריה דרעי התקשר לנציגו בעירייה, "הרב" אלי שמחיוף, יו"ר ש"ס בירושלים, "כדי לעודדו ולחזקו".

הגדיל לעשות העיתון "יתד נאמן" שהתייצב לימין אחד העבריינים, לופוליאנסקי, וטען בשמו בעמודו הראשון, כי "לא ייתכן, שיחששו לתרום לארגוני צדקה וחסד שמא בעתיד ייחשב הדבר כשוחד". בית המשפט אמנם מצא לזכותו, כי לא נטל כספים לכיסו אלא לטובת יד שרה, אבל גם זה פשע חמור, שוחד של ממש... שוחד הוא שוחד הוא שוחד, ופשע הוא פשע הוא פשע, כותב רהט.

אבל למה לבוא בטענות אל העבריינים עצמם, כשהם נהנים מגיבוי ציבורי רחב שכזה, שהופך את עבירת השוחד לנורמה כשרה ואולי אפילו למעשה צדיקות? איך אמר מי שאמר כשדרעי הועמד לדין? הוא צדיק! הוא זכאי!

באתר "בחדרי חרדים" דווח רק לפני ימים אחדים, שכשאחד מבכירי הרבנים בבני ברק, מאלה היושבים ראשונה במלכות התורה, נשאל בידי אנשי עסקים אם מותר להעיד על שוחד שהועבר לראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, הוא השיב: "מי שמעיד הוא 'מויסר'".

מה יעשה איפוא הבן ולא יחטא, עם גיבויים רבניים שכאלה? אוי מה היה לנו, שהעבריינים הנקלים הללו, מחללי שם שמים ברבים, מלסטמי הבריות כהגדרתו הקולעת של הרמב"ם, יש להם על מי להישען.

למאמר המלאאיך תוכל לפעול?