המדינה נגד המדינה

בצעד נדיר: וינשטיין מבקש מבית המשפט לבטל העברת הכותל הדרומי לעמותת אלע"ד

החברה הממשלתית לפיתוח הרובע היהודי חתמה על הסכם על העברת השליטה במתחם לאלע"ד, הפרקליטות מתנגדת להסכם

רחבת הכותל האלטרנטיבית באיזור קשת רובינסון. 25-08-2013. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90רחבת הכותל האלטרנטיבית באזור קשת רובינסון. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, מבקש מבית המשפט לבטל את ההסכם בין החברה הממשלתית לפיתוח הרובע היהודי לעמותת אלע"ד, על ניהול מתחם הכותל הדרומי. החברה לפיתוח הרובע היהודי, שמנהלת את חלקו הדרומי של הכותל המערבי – שטח הידוע בכינוי קשת רובינסון – החליטה להעביר את סמכויות הניהול לעמותת הימין אלע"ד. על כך דווח ב"הארץ" לפני כחודש.

אלע"ד מנהלת את הגן הלאומי עיר דוד הסמוך. ההחלטה להעביר לידיה את ניהול החלק הדרומי של הכותל עוררה תרעומת רבה, בעיקר של ארגוני שמאל ושל זרמים יהודיים פלורליסטיים. ארגוני היהדות הרפורמית והיהדות הקונסרבטיבית קיוו כי מתחם זה יהפוך לרחבת תפילה חדשה, שבה יוכלו לקיים תפילות כמנהגם. "הארץ" מציין כי הם מנהלים משא ומתן מתקדם עם מזכיר הממשלה, אביחי מנדלבליט,

מזכיר הממשלה מנדלבליט הבטיח לראשי הזרמים הרפורמיים והקונסרבטיביים ולנשות הכותל, כי אלע"ד לא תקבל שליטה באתר

בעניין זה. לאחר הפרסום הבטיח מנדלבליט לראשי הזרמים הרפורמיים והקונסרבטיביים ולנשות הכותל, כי אלע"ד לא תקבל שליטה באתר.

בשבוע שעבר פנתה פרקליטות מחוז ירושלים, בשם היועץ המשפטי לממשלה, לבית המשפט המחוזי בירושלים, בבקשה לבטל את תוקף ההסכם שבו העבירה החברה הממשלתית לפיתוח מזרח ירושלים את השליטה באתר לחברה הממשלתית לפיתוח הרובע. בית המשפט המחוזי הסביר שאינו מוסמך לדון בבקשה.

השבוע פנתה הפרקליטות לבית משפט השלום, בבקשה שיוציא צו מניעה שיאסור את העברת השליטה לאלע"ד. זהו מקרה נדיר ביותר, שכן המדינה מנהלת הליך נגד עצמה – החברה הממשלתית לפיתוח הרובע. השופט מרדכי בורשטין מבית משפט השלום הוציא צו מניעה זמני נגד העברת השליטה לאלע"ד.

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?