השומרים והתורה

בשבת מותר לשאת באפוד משקפת, אסור משקפי שמש

חוברת הנחיות חדשה לחיילים החרדים מסבירה איך לשמור על השבת גם בפעילות מבצעית

חיילי גדוד נצח יהודה בסיום מסע של 40 ק''מ 16.02.10. אביר סולטאן, פלאש 90חיילי גדוד נצח יהודה בסיום מסע של 40 ק''מ (צילום אילוסטרציה). צילום: אביר סולטאן, פלאש 90

בשבת שעברה השתתפו חיילי גדוד נצח יהודה – הגדוד החרדי – בפעילות ללכידת מבוקשים במחנה הפליטים בג'נין. הפעילות המבצעית בשבת מעלה שאלות הלכתיות, ובניסיון לתת להן מענה הפיק צה"ל חוברת הנחיות, המפרטת כללי עשה ואל תעשה בשבת. החוברת, "שומרים על העם, שומרים על התורה", נכתבה על ידי רבנים צבאיים המשרתים כקצינים.

מחברי החוברת מדגישים כי ההנחיות מתייחסות לפעילות ביטחון שוטף (בט"ש), או לזמנים שבהם אין דחיפות מבצעית. בעת לחימה או במקרים שבהם נמצאים החיילים בסכנת חיים, נכתב ב-ynet, עליהם לבצע את המשימה באופן המהיר והנוח ביותר. "חילול שבת לצורך מבצעי אינו מהווה עבירה אלא מצווה. יחד עם זאת, השבת לא הותרה לחלוטין אלא נדחתה ולכן עלינו לדאוג למעט בחילולה", נכתב בחוברת.

לפי החוברת, לקראת שבת יש להוציא ציוד מיותר מהאפוד ומכלי הרכב. כן יש לדאוג לחתוך טישו, להחליף סוללות במכשירי

חילול שבת לצורך מבצעי אינו מהווה עבירה אלא מצווה, נכתב בחוברת

קשר, להכין רשימת שמירה, להתקשר להגיד שבת שלום להורים או לאשה, להדליק נרות.

בכלי הרכב יש למלא דלק, מים ושמן לפני כניסת השבת. רק אם יש צורך מותר לעשות זאת גם בשבת עצמה. ברכב מותר לנסוע רק לצרכים מבצעיים או רפואיים חיוניים. בנסיעה אין ללחוץ על דוושת הגז ללא צורך. יש להשתמש בזרקור רכב הסיור לצורך מבצעי בלבד. במכשיר הקשר מותר לדבר רק לצורך חיוני.

בפעילות מותר לקחת באפוד ביגוד חם, מזון, חטיפים, סידור, מפה, משקפת, מצפן ואמצעי לראיית לילה. אסור – משקפי שמש, מפתחות וארנק. מכיוון שבצה"ל המים מחוממים באמצעות גז או סולר, אסור לפתוח מים חמים בשבת. מותר להתרחץ במים צוננים או להתקלח לפני כניסת השבת.

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?