מיחזור אקדמי

הרב אברהם יוסף: העתקת עבודה אקדמית – גמילות חסד

רב העיר חולון כתב בתשובה הלכתית שמותר להעתיק עבודה מוכנה באוניברסיטה וכי מדובר במצווה

הרב הספרדי של חולון אברהם יוסף ירושלים בשעור הלוויון של אביו מנהיג ש''ס הרב עובדיה יוסף בירושלים. 13-07-2013 צילום: יונתן סינדל פלאש 90רב העיר חולון, אברהם יוסף. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

הרב אברהם יוסף, רב העיר חולון, כתב בתשובה הלכתית כי מותר להעתיק עבודה אקדמית, משום שזוהי "מצוות גמילות חסד".

תשובתו של הרב יוסף פורסמה באתר "מורשת", שמיועד לציבור הדתי. הרב ענה לאחת הגולשות, ששאלה: ”חברה שלי צריכה להגיש עבודה באוניברסיטה. היא לקחה עבודה מוכנה של מישהי אחרת וביקשה ממני לשנות את הניסוח כדי שהעבודה לא תיראה אותו הדבר (העבודה מוגשת לאותו מרצה). אני חושבת שמרצה מודע לתעשיית מיחזור העבודות שנעשית בקורס שלו (עובדה שכל שנה הוא נותן בדיוק את אותה המשימה) אבל אני לא בטוחה. האם מותר לי לעזור לחברה שלי לנסח מחדש את העבודה?"

תא הסטודנטים של ”נאמני תורה ועבודה“: אנו מצטערים לראות מתן לגיטימציה לרמאות

הרב, בנו של הרב עובדיה יוסף ז"ל, כתב בתשובה: "מותר. וזו מצות גמילות חסד, בפרט כאשר היא שולטת היטב בחומר".

תא הסטודנטים של תנועת ”נאמני תורה ועבודה“ שיגר לרב יוסף תגובה זועמת. ”מהיכן חשב לענות כך? מדובר בדבר שהוא קלקול מוסרי והיאך ניתן למצוא לו צידוק כלשהו?" כתבו הסטודנטים.

לפי nrg, חברי תא הסטודנטים הוסיפו: ”מלבד העובדה שמבחינת חוקי האוניברסיטה הדבר הינו עבירה משמעתית חמורה. אנו כסטודנטים העמלים מדי יום על עבודות ומבחנים, מצטערים לראות מתן לגיטימציה לרמאות ולוויתור עצמי במטלות הסטודנטים. כתיבת עבודה אקדמית אינה משקפת רק את ידיעת החומר, אלא יכולת כתיבה, מחקר והבנה הנדרשת מכל סטודנט".

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?