זוגיות ברוח היהדות

חדו"ש לשר החינוך: הפסק פעילות הארגון הדתי המעביר חינוך מיני בבתי ספר ממלכתיים

ארגון "עם ישראל אחד" עורך סדנאות נפרדות לבנים ולבנות, שבהן לומדים בני הנוער כיצד לנהל תא משפחתי לפי ערכי היהדות

הרב שי פירון, ראש הישיבה התיכונית פתח תקוה. צילום: כנס כיפה, flickrהרב שי פירון, שר החינוך. צילום: כנס כיפה, flickr

הורים מאזור ירושלים התפלאו לגלות באחרונה שילדיהם, תלמידי כיתה ט' בבית ספר ממלכתי, עברו סדנה לחינוך מיני בשם "בינו לבינה – זוגיות ברוח היהדות". את הסדנה ערך ארגון דתי בשם "עם ישראל אחד", שקיבל אישור להעביר פעילויות בבתי הספר מטעם האגף לחינוך תורני. עם זאת, לפי כתבה שפורסמה ב"הארץ", "עם ישראל אחד" אינו מוכר באגף האחראי על תחום המיניות וכישורי החיים במשרד החינוך. אנשי האגף אמרו כי לא ניתן לו מנדט להעביר סדנאות בתחומים אלו.

אמא לילדה בכיתה ט' שעברה את הסדנה אמרה: "המדריכים סיפרו לבנים על שמירת נגיעה, ובחלק השני של הסדנה דיברו אתם על איך נברא האדם, ואחריו נבראה האשה". אב שבנו לומד באותו בית ספר אמר כי לדעתו, "אם סדנה דומה על זוגיות 'ברוח חילונית' היתה מועברת בבית ספר דתי, לא היו עוברים על זה בשתיקה".

בעקבות הכתבה פנה מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, לשר החינוך, שי פירון. במכתב טען רגב כי פעילות הארגון משקפת חריגה ברורה ובוטה מן ההיגיון החינוכי ומהכבוד לחינוך הממלכתי ומתפיסות העולם שבבסיסו. "הכתבה מתארת מציאות שבה ארגון דתי בעל השקפת עולם ברורה ושונה בתכלית מזו המקובלת בחינוך הממלכתי ובחברה החילונית הוזמן לבית ספר כדי להעביר 'חינוך מיני' כביכול, ובמסווה זה ניסה להעביר מסרים העומדים בסתירה לאורח חייהם ולתפיסת עולמם של התלמידים ומשפחותיהם", כתב רגב. "לא בכדי מחו הורים על תופעה זו, ולא נותר אלא לתמוה כיצד התאפשרה כניסת אנשי הארגון לבית

אמא לילדה שעברה את הסדנה: 'המדריכים סיפרו לבנים על שמירת נגיעה, ובחלק השני של הסדנה דיברו אתם על איך נברא האדם, ואחריו נבראה האשה'

הספר אף בלא שמשרד החינוך ידאג (כפי שהיה צריך לדאוג) להסדיר פעילות גופים חיצוניים בבתי ספר ממלכתיים הפועלים בחסות משרדך, בניהולו ובהנחייתו".

רגב הוסיף כי אנשי "עם ישראל אחד" "מרגישים חופשיים לכלול עולם ומלואו, לרבות הדרכה מינית והנחלת 'צניעות' ושאר מידות שאנשי הארגון בחרו מתוך עושרה של המורשת היהודית לדורותיה. אני פונה אליך כדי למחות באופן הנמרץ ביותר על התופעה שנחשפה בכתבה, ואשר הדעת נותנת כי היא מעט המלמד על מציאות נרחבת הרבה יותר. יש לפעול מיידית לעצירתה, עוד בטרם יגובשו נהלים מקיפים על כלל הפעילות של גורמים חיצוניים במערכת החינוך".

מנכ"ל הארגון, גדעון סמואל, אמר ל"הארץ" כי זהות יהודית אינה מתמצה בשמירת שבת ובעריכת חגים. "אנחנו נמצאים בשבר גדול מבחינת התא המשפחתי ואנחנו מאמינים שלערכי היהדות יש מה להציע לשמירת התא המשפחתי", הוסיף סמואל.

מ"עם ישראל אחד" נמסר: "הארגון אינו עוסק בחינוך מיני, אלא בהנחלת ערכי המסורת והיהדות הקשורים לכל תחומי החיים, ובניין התא המשפחתי הוא יסוד חשוב בהם. במקורות היהדות יש התייחסות נרחבת לבניין המשפחה, המבוסס על כבוד והערכה הדדיים, ערכים, חינוך, אהבת אמת ועוד. כל זאת לא קשור כלל לחינוך מיני. ההפך הוא הנכון: אנו מחנכים את בני הנוער לקשר אמיתי, מחייב, ערכי וכן, ולא לקשר של סיפוק אישי או רגעי".

משרד החינוך מסר בתגובה, כי הארגון קיבל היתר לעסוק בתכנים יהודיים, אך לא בתכנים של חינוך מיני וזוגיות. עוד נמסר כי העניין יוסדר מול בית הספר ומול הארגון.

לכתבה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?