קרוב למציאות העירונית

עיריית ת"א אישרה חוק לפתיחת מרכולים ופיצוציות בשבת

בעקבות פסיקה של בית המשפט העליון תוקן חוק עזר עירוני, באופן שיאפשר לרשתות מזון לפעול בשבתות

סניף AM:PM ביפו. צילום: Urban_Hipster, flickrסניף AM:PM ביפו. צילום: Urban_Hipster, flickr

חוק עזר עירוני המאפשר פתיחה של חנויות בשבת אושר אתמול על ידי הנהלת עיריית תל אביב. התיקון לחוק העזר גובש בעקבות פסיקה של בית המשפט העליון מיוני 2013, שבה נאמר כי עיריית תל אביב-יפו צריכה לפעול לסגירת סניפי רשתות המזון PM:AM וטיב טעם. חוק העזר שהיה בתוקף עד כה התיר רק לבתי קפה ובתי מרקחת לפעול בשבת, אך לא אפשר פתיחת מרכולים בשבתות.

בעיריית תל-אביב ציינו כי התיקון נועד להתאים את חוק העזר העירוני, שחוקק לפני למעלה משלושה עשורים, למציאות החיים בעיר כיום. התיקון לחוק העזר מגדיר רשימה של רחובות שבהם תותר פעילות של מספר מוגבל של מרכולים וקיוסקים בשבתות ובחגים. "הארץ" מציין כי לפי חוק העזר החדש אפשר יהיה לפתוח כל עסק – ולא רק חנויות לממכר מזון – בשלושה מתחמים: נמל תל אביב, מתחם התחנה ונמל יפו.

עו"ד שוב: 'זהו ניסיון מביש לחוקק חוק עוקף בית משפט עליון לטובת רשתות מסחריות שהעירייה חפצה ביקרן'

בשבוע הבא, נכתב ב"גלובס", יובא התיקון לחוק העזר לאישורה של מועצת עיריית תל אביב ואחר כך יועבר לאישור משרד הפנים.

ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי, אמר כי החוק החדש מותאם "למציאות החיים בתל אביב־יפו של היום, עיר השומרת מצד אחד על הערך הסוציאלי של יום המנוחה במדינת היהודים... ומהצד השני מאפשרת לכל אחת ואחד ליהנות כרצונו מהשבת ומציעה מגוון של פעילויות תרבות, בילוי ופנאי".

עורך הדין דוד שוב, שהגיש לאחרונה עתירה נגד העירייה לבית המשפט המחוזי בתל אביב, בשם בעלי מכולת וסוחרים, מחה על התיקון לחוק העזר. "זהו ניסיון מביש לחוקק חוק עוקף בית משפט עליון לטובת רשתות מסחריות שהעירייה חפצה ביקרן, על חשבון בעלי מכולות וסוחרים קטנים שמעוניינים לממש זכות סוציאלית אלמנטרית להיות עם משפחתם יום אחד בשבוע", אמר שוב.

לידיעה ב"גלובס"

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?