לא ציונים, כן פטריוטים

רק 13% מהנוער החרדי: נתגייס, רק רבע – אנחנו ציונים

בסקר שנערך לרגל קונגרס הנוער הציוני אמרו רק חלק קטן מבני הנוער החרדים שיתגייסו לצבא, אבל ביטאו עמדות פטריוטיות

אלפים מהפלג החרדי הקיצוני העדה החרדית הפגינו נגד הכונה להגביר את גיוס תלמידי הישיבות וכבלו במחאה ילדים באזיקים. 16.07.2012 צילום: אורי לנץ פלאש 90.jpgהפגנה של העדה החרדית נגד גיוס תלמידי הישיבות, שבה נכבלו ילדים באזיקים (צילום אילוסטרציה). צילום: אורי לנץ, פלאש 90

לרוב המכריע של בני הנוער החרדים אין כוונה להתגייס לצה"ל או לשרת בשירות לאומי-אזרחי. בסקר שנערך לאחרונה אמרו רק 13% מבני הנוער החרדים שהם מתכוונים להתגייס לצבא. עם זאת, הם גאים באזרחותם הישראלית ומחזיקים בהשקפת עולם פטריוטית.

נתונים אלה עולים מסקר שערכה חברת מדגם בקרב מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית בגיל ההתבגרות – בין גיל 15 ל-18. בסקר, שנערך לרגל קונגרס הנוער הציוני שנפתח ביום שני בגוש עציון, אמרו 70% מכלל בני הנוער שהם מחשיבים את עצמם ציונים. בידיעה ב-ynet נכתב כי רק כרבע מהחרדים – 26% – השיבו שהם ציונים. עם זאת, 68% מהחרדים מגדירים את עצמם ישראלים.

שאלות אחרות בסקר בדקו את רמת הפטריוטיות של הנשאלים. 59% מהמשתתפים אמרו כי יעדיפו לרכוש מוצרים מתוצרת ישראל, 75% ביקרו בירושלים בחצי שנה האחרונה (כולל 68%

60% מכלל תלמידי התיכון מקפידים לאכול במסעדות בעלות תעודת כשרות

מהחילונים) ו-85% מכלל המשתתפים אמרו שאינם מוכנים לוויתורים בה – אפילו לא תמורת שלום אמת בין ישראל לפלסטינים.

בבדיקה של מידת השמירה על מנהגים יהודיים התברר כי 60% מתלמידי התיכון מקפידים לאכול רק במסעדות בעלות תעודת כשרות או משתדלים לעשות זאת. 92% מהבנים עלו לתורה לרגל בר המצווה שלהם (85% מהחילונים) ובמשפחותיהם של 67% מהנשאלים נהוג לעשות "קידוש" בערב שבת (31% מהציבור החילוני).

כשני שלישים מבני הנוער התנדבו בעבר במסגרת כלשהי (אחוזי התנדבות גבוהים במיוחד נרשמו במגזר הדתי – 81%) וכ-55% מהם עשו זאת בשנה האחרונה – מחוץ למסגרת בית הספר (בהם 73% מהדתיים, 72% מתושבי יו"ש ו-62% מהבנות).

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?