שטיפת מוח צבאית?

אי בהירות בנוגע לעתידם של מרכזי המיון החרדיים

האם גדולי התורה יורו לתלמידי הישיבות להימנע מהתייצבות במרכזי המיון לחרדים, שם הם אמורים להיחשף להסברה על מסלולי שירות בצבא לפני שיקבלו פטור או דחיית שירות

בחור ישיבה בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים ביום האחרון שבו היה תקף חוק טל 01.08.2012 צילום נועם מוסקוביץ' פלאש 90.jpgבחור ישיבה בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים, ביום האחרון שבו היה תקף חוק טל (צילום אילוסטרציה). צילום: נועם מוסקוביץ', פלאש 90

"יתד נאמן" פרסם הבוקר כי דובר צה"ל מסרב לאשר את הידיעה על ביטול מרכזי המיון לחרדים (ממ"חים). במרכזי המיון אמורים תלמידי ישיבות לקבל דחיית שירות, לאחר שישמעו הסברים על המסלולים הצבאיים המיועדים לחרדים.

חברת הכנסת איילת שקד, יו"ר הוועדה לשוויון בנטל, אמרה אתמול ל"בחדרי חרדים" כי הושגה הסכמה עם רשויות הצבא, שלפיה הליך ההתייצבות בלשכת הגיוס לא ישתנה. כלומר, תלמידי ישיבות המבקשים לקבל פטור או דחיית שירות לא ייאלצו לעבור הליך כלשהו.

ביום שישי פרסם "יתד נאמן" כתבת תחקיר, שכללה פרטים על התוכנית להקמת ממ"ח. בעיתונות החרדית מתואר הממ"ח כמרכז שנועד להעביר שטיפת מוח לתלמידי הישיבות. "בחדרי חרדים" מציין כי בכינוס המשותף של חברי מועצות גדולי התורה וחכמי התורה התקבלה החלטה "לא לשתף פעולה עם תוכנית הצבא במרכז מיון חרדי". עם זאת, בעקבות פנייה של "יתד נאמן" מסר דובר צה"ל תגובה עמומה, שאינה מאשרת את הטענה שלפיה יבוטלו מרכזי המיון לחרדים.

השאלה המרכזית שתעמוד על הפרק בכינוס של שלוש מועצות גדולי התורה, בתוך שבועיים, תהיה אם לאסור כליל על תלמידי הישיבות להתייצב בלשכת הגיוס, אפילו לצורך צו ראשון. המשמעות של החלטה גורפת כזאת, כותב סמנכ"ל חדו"ש שחר אילן בבלוג "משגיח כשרות", היא הפיכת כל תלמידי הישיבות לעריקים, מרי אזרחי ועימות ישיר וסביר שאף אלים בין המדינה למגזר החרדי.

כמה רבנים קנאים, כמו הרב שמואל אויערבאך, מנהיג פלג בני התורה הליטאים, והאדמו"ר מוויז'ניץ, מראשי החסידים, כבר אסרו על אנשיהם להגיע לצו ראשון. האיסור כבר הביא לכמה מעצרים, שכל אחד מהם גרם לגל של הפגנות. אבל ספק אם המגזר החרדי כולו, ובייחוד מנהיג מפלגת דגל התורה הליטאית הרב אהרון לייב שטיינמן כבר בשלים לצעד הזה. הרב שטיינמן, שטרפד את מסע המחאה של גדולי התורה לאמריקה, כבר הוכיח שבלעדיו אי אפשר לעשות היום שום מהלך משמעותי בציבור החרדי. סביר להניח שגם רוב חברי הכנסת החרדים יהיו נגד המהלך הזה.

בשלוש השנים הקרובות לא צפוי גיוס בכפייה אפילו של תלמיד ישיבה אחד. אז למה לנהל היום מלחמה שאפשר אולי להימנע ממנה כליל אם וכאשר החרדים יחזרו לקואליציה? ובכל זאת, בלי פעולת תגמול חרדית אי אפשר והיא תהיה קשה וכואבת. ביטאונו של הרב שטיינמן, "יתד נאמן", סימן ביום שישי את המטרה – הממ"ח – מרכז המיון החרדי החדש בתל השומר.

שם, על פי פרסום ב"ישראל היום", מתכוון צה"ל להעניק לתלמידי ישיבות דחיית שירות רק לאחר שישמעו הסברים של שעתיים על המסלולים הצבאיים השונים לחרדים. צה"ל יועמד בפני הבחירה בין ביטול הממ"חים וההסברה לתלמידי הישיבות לבין 8,000 עריקים חדשים בשנה. אבל זה לא ייגמר שם. חוק הגיוס קובע ש-28 אלף תלמידי ישיבות בגיל 22 עד 28 יקבלו פטור מלא

המשמעות של איסור גורף על התייצבות בלשכות הגיוס היא הפיכת כל תלמידי ישיבות לעריקים

משירות צבאי, כדי להוציא כמה שיותר מהם לשוק העבודה. בממ"חים יציג צה"ל לאברכים אפשרויות גיוס שונות וכן אפשרויות תעסוקה. רק אחרי יום של הסברה הם יקבלו את הפטור. עד היום הקפיד צה"ל לא לפנות לאברכים בפועל, אלא רק למי שנשרו מהישיבה או עומדים לנשור ממנה.

צפוי שגדולי התורה יאסרו על האברכים להתייצב לקבלת הפטור. מה המדינה תוכל לעשות? לעצור אנשים משום שאינם מוכנים לבוא להשתחרר משירות צבאי? את המהלך הזה אפשר היה לגלות כבר בהחלטה המשותפת של שלוש מועצות גדולי התורה בישיבה הקודמת שלהן לפני כחודש: גדולי התורה… "קוראים לכל בני הישיבות והכוללים שלא להתגייס לצבא בשום פנים ואופן ולא להיכנע לפיתויים ועונשים כלשהם, לא לשתף פעולה עם תוכנית הצבא במרכז מיון חרדי, אלא ימשיכו להגות בתלמודם יומם ולילה".

ב"יתד נאמן" נטען ש"הממ"ח זו המזימה הנוראה ביותר בהיסטוריה של יחסי הצבא עם לומדי התורה". זאת, משום שכל הבא בשערי הממ"ח "יעבור שטיפת מוח ארוכה – מסלול מיסיונרי שנועד לשכנע לומדי תורה ללכת לצבא או לצאת לשוק העבודה".

בכיר חרדי אמר לאתר "כיכר השבת": "הפיתויים שיופעלו על אותם בחורים שיגיעו לממ"ח יהיו עצומים, מספיק שאחוזים בודדים מתוך האלפים שיגיעו לא יעמדו בזה וכבר הפסדנו במערכה". לדבריו, "אף אדמו"ר או ראש ישיבה לא יסכים לקחת את הסיכון של להכניס בחור במודע לתוך עולם השכנועים וההטבות של צה"ל, ועל כן ההערכה הינה שכולם כחזית אחידה יאסרו את ההגעה למקום".

לדבריו של הגורם, הפעלת הממ"ח עלולה להיות "קו השבר" בין העולם החרדי לצה"ל. גדולי ישראל עשויים להכריז מפורשות שאין להתייצב בו. זו אם כן תחזית מלחמות השוויון בנטל לחודשיים הקרובים: גדולי התורה יאסרו על ההתייצבות בממ"ח או בכל מקום אחר שבו יציגו לתלמידי הישיבות מסלולים של צבא או עבודה.

הממשלה תצטרך לבחור בין ביטול הממ"ח וויתור על מערך ההסברה לתלמידי הישיבות לבין מלחמה כוללת עם הציבור החרדי. יהיה מפתיע מאוד אם היא תבחר במלחמה כוללת, סביר יותר שהממ"ח יהפוך לפיל לבן, כלומר פיל ירוק זית. בכל מקרה המאבק יגרום לנזק לא מבוטל. יעדי הגיוס שקבעה הממשלה לשנים הקרובות היו מבוססים בין היתר על ההנחה שאפשר יהיה להציע לצעירים החרדים את מסלולי הגיוס. אם הדבר יימנע, הסיכוי לעמוד ביעדים נראה קטן בהרבה.

עמידה ביעדים משמעותה שלא יופעלו כלל סנקציות וייחסך עימות גדול. אבל זה לא יהיה הנזק היחיד. חוק הגיוס מבקש להוציא כמות גדולה של אברכים לשוק העבודה. אם גדולי התורה ייצאו למאבק נגד ההיבט הזה של החוק, סביר שרבים מהם יישארו בישיבה לפחות עד שתיגמר המלחמה. כל זמן שהמאבק נמשך, עזיבת הישיבה תהיה סוג של בגידה חברתית.

לידיעה ב"בחדרי חרדים"

לבלוג "משגיח כשרות"איך תוכל לפעול?