גיור על פי הכנסת

חדו"ש: חוק הגיור מגוחך, מפני שהוא מרחיב את המונופול האורתודוקסי

בדיון על החוק בוועדת חוקה, חוק ומשפט התגלע עימות בין סיעת התנועה לבית היהודי. הבית היהודי הודיעה כי היא מתנגדת להצבעה על החוק ללא תיאום מראש

הרב חיים דרוקמן, צילום: Shuki, wikipediaהרב חיים דרוקמן, צילום: Shuki, wikipedia

הרב חיים דרוקמן תקף את חוק הגיור ואת יוזמיו ואמר כי הוא "מהווה גיחוך ובדיחה ואינו שווה את הנייר שעליו נכתב".

דרוקמן, יו"ר מרכז ישיבות בני עקיבא ובעבר ראש מערך הגיור הלאומי, אמר: "הכנסת אינה יכולה לקבוע דבר שקשור בענייני הלכה ללא אישור הרבנות הראשית לישראל... חמור מאוד שישנו מי שחושב שאפשר לחוקק חוקים שיש להם קשר להלכה בכנסת, והדבר יחייב גורם כלשהו. מרמים את הגרים ואומרים להם שלכאורה מדובר בגיור כהלכה, אך העובדה היא כי אף גורם לא יתחשב בהליך הגיור ובפועל הם לא ייחשבו יהודים".

דיון על החוק, שנערך היום בכנסת, הפך לעימות בין שתי סיעות מהקואליציה – הבית היהודי והתנועה. לפי דיווח ב-ynet, הבית היהודי הודיעה עוד לפני הדיון כי היא מתנגדת לחוק ולהצבעה עליו ללא תיאום מראש.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר: "לשם שינוי אנחנו מסכימים עם הרב דרוקמן, אבל מנקודת מבט הפוכה. מגוחך להציג את החוק שמשמר את המונופול האורתודוקסי על הגיור ואף מרחיב אותו כפתרון לבעיית הגיור".

דרוקמן: מרמים את הגרים ואומרים להם שלכאורה מדובר בגיור כהלכה

לדברי רגב, "המענה הדרוש הוא להוציא את המונופול מידי הרבנות האורתודוקסית ולהכיר הכרה מלאה בגיורי כל הזרמים הגדולים ביהדות העולם, כולל גיורים של רבנים אורתודוקסים מתונים".

רגב ציין ש"דברי דרוקמן הם הוכחה נוספת, למי שזקוק לכך, שהממסד האורתודוקסי אינו יכול ואינו מעוניין להתמודד עם אתגר הגיור. הגיע הזמן לבטל את המונופול האורתודוקסי, ומדינת ישראל צריכה לאפשר לכל הגרים לחיות בכבוד את חייהם היהודיים, כאזרחים שווי זכויות".

החוק שיזם חבר הכנסת אלעזר שטרן מהתנועה מבקש להרחיב את סמכויותיהם של רבני הערים ולתת להם סמכות לגייר. הליך הגיור מבוצע כיום רק בבתי הדין של הרבנות הראשית. ב-ynet מציינים כי הצעת החוק עלתה לדיון בוועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת, שהיתה אמורה להכין אותה לקריאה שנייה ושלישית. נציגי הבית היהודי טענו כי המהלך מנוגד להסכמים הקואליציוניים.

יו"ר הקואליציה, ח"כ יריב לוין מהליכוד-ביתנו, הודיע כי למרות עמדת הבית היהודי הליך החקיקה יימשך.

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?