זהות אורתודוקסית

המינהלת לזהות יהודית לא קמה, אך נכשלה במינהל תקין

בפרויקטים שיוזמת המינהלת בראשות הרב אביחי רונצקי ישתתפו גופים אורתודוקסיים בלבד. התנועה הרפורמית, מכון הרטמן, "בינה" והתנועה הקונסרבטיבית נשארו בחוץ

ראש מנהלת הזהות היהודית הרב אביחי רונצקי יחד עם מנהיג הבית היהודי נפתלי בנט במסיבת הניצחון של בנט בפריימריס של המפלגה. 07112012. צילום יוסי זליגר פלאש 90ראש מינהלת הזהות היהודית, הרב אביחי רונצקי, עם השר לשירותי דת נפתלי. צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

סמנכ"לית מכון הרטמן, לורה גילינסקי, גילתה לאחרונה שהמוסד נכלל לכאורה בין הארגונים והעמותות שנבדקו על ידי המשרד לשירותי דת – ונמצאו לא מתאימים לצורכי הפרויקטים החדשים שיוזמת המינהלת לזהות יהודית. "אף אחד לא פנה אלינו כדי לאמת את הנתונים שכביכול 'נבדקו' ומופיעים במסמכים רשמיים. לא ידענו בכלל שאנחנו נמדדים", אמרה גילינסקי ל"הארץ".

מכון הרטמן אינו המוסד היחיד שנפסל להשתתפות בפרויקטים של המינהלת, אף על פי שאנשי המינהלת כלל לא פנו אליו. המינהלת לזהות יהודית יוזמת ארבע תוכניות: הפעלת רכזי יהדות בקהילות, עריכת מפגשים בין משפחות דתיות לחילוניות, העמקת הזהות היהודית בקרב סטודנטים ותוכנית להעצמת השפעתם של בתי כנסת בקהילה. התקציב הכולל של הפרויקטים הוא למעלה מ-15 מיליון שקלים, שיתחלקו באופן שווה בין המשרד לשירותי דת לבין העמותות שנבחרו להפעיל את הפרויקטים. כל העמותות הללו הן אורתודוקסיות.

בפרוטוקול הדיון לבחירת העמותות שיפעילו את תוכנית רכזי יהדות נכתב כי "נערכה בדיקה מקיפה של הארגונים והגופים הפועלים בתחום הזהות היהודית בקהילה". לפרוטוקול צורפה טבלה, המפרטת עד כמה עמדו גופים שונים בקריטריונים להפעלת התוכנית. בטבלה מדורגים 20 גופים, ובראשם "אור תורה סטון", שקיבל 100 נקודות אפשריות. מכון הרטמן קיבל רק 60 נקודות, אבל לדברי גילינסקי "בדיקה קלה היתה מגלה שהפרטים לגבי הפעילויות שלנו פשוט לא נכונים, כמו הטענה שהיקף המשתתפים שלנו קטן או שאין פריסה ארצית של תוכניות". לדבריה, בתוכניות של המכון משתתפים אלפים בכל רחבי הארץ – אור עקיבא, באר שבע, חיפה, כרמיאל, מודיעין ורמת הגולן, למשל.

מארגון "בינה", שהפרוטוקולים מציינים כי נבדק בהקשר לשתיים מהתוכניות, נמסר: "מעולם לא הגשנו או התבקשנו להגיש מסמך כלשהו למינהלת". תשובות דומות נמסרו על ידי ראשי ארבעה ארגונים אחרים.

מכון הרטמן: אף אחד לא פנה אלינו כדי לאמת את הנתונים שכביכול 'נבדקו' ומופיעים במסמכים רשמיים. לא ידענו בכלל שאנחנו נמדדים

מרשימת הגופים שנבדקו ונפסלו על ידי המשרד לשירותי דת נעדרים שני שחקנים משמעותיים בשדה הזהות היהודית – התנועה הרפורמית והתנועה המסורתית. ראש המינהלת לזהות יהודית, הרב אביחי רונצקי ואנשיו לא נפגשו עם ראשי התנועות. מנכ"ל התנועה הרפורמית, הרב גלעד קריב, ומנכ"ל התנועה המסורתית, עו"ד יזהר הס, שלחו מכתב בעניין זה לשר לשירותי דת, נפתלי בנט, ולסגנו, הרב אלי בן דהן.

בכתבה ב"הארץ" מצוין כי המינהלת לזהות יהודית היא גוף שטרם הוקם באופן רשמי. לאחרונה, לדוגמה, ניסה חבר באחת העמותות הפלורליסטיות לקדם עם רונצקי פעילות משותפת, אך נענה בשלילה בנימוק שהמינהלת טרם הוקמה והמינוי עדיין לא אושר רשמית. "התפלאתי לגלות שהכספים כבר מחולקים ויש התקשרויות עם גופים אורתודוקסיים", אומר אותו אדם.

מהמשרד לשירותי דת נמסר כי המינהלת "טרם הוקמה באופן רשמי, אך כיוון שיש כבר כספים מיועדים לפעילות הוחלט שלא להמתין ולהתחיל בה". בתגובה לדברי ראשי הארגונים כי פעילותם לא נבדקה כראוי, נמסר: "הפעילויות משותפות לציבור דתי וחילוני שהוא כידוע בעל השקפות יהדות מגוונות ואין להן כל מגמה של החזרה בתשובה או הטפה דתית. משכך, אין התייחסות מצדנו לזרם שאליו שייכת העמותה ואיננו בודקים זאת בשום שלב טרם אישור הפעילות. בכל מקרה, נשמח לדון בכל בקשה אשר תוגש מכל זרם. המשרד מיישם את החלטת הממשלה בהתאם לשיקול דעתו המקצועי, בהתאם לפעילויות הקיימות בשטח ובהתאם לפניית עמותות קיימות המבקשות שיתוף פעולה".

לכתבה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?