מכשול למתווה שרנסקי

העברת הגן הארכיאולוגי בהר הבית לאלע"ד מסכנת את הקמת הכותל האלטרנטיבי

התנועות הלא-אורתודקסיות: אם אלע"ד תנהל את האתר, נסרב להמשיך במשא ומתן על הסדרי התפילה בכותל

רחבת הכותל האלטרנטיבית באיזור קשת רובינסון. 25-08-2013. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90רחבת הכותל האלטרנטיבית באזור קשת רובינסון. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

בית המשפט המחוזי בירושלים אישר ביום חמישי את העברת הגן הארכיאולוגי בהר הבית לניהולה של עמותת אלע"ד. לפי הסכם שאישר בית המשפט, מדווח "הארץ", ניהול האתר יעבור לאלע"ד ב-1 באפריל.

צעד זה מעורר תרעומת בקרב הזרמים הלא אורתודוקסיים ביהדות. ראשי התנועה ליהדות מתקדמת (הזרם הרפורמי) והתנועה המסורתית (הזרם הקונסרבטיבי) מנהלים בשנה האחרונה מגעים עם המדינה על הקמת אתר תפילה חלופי לרחבת הכותל, שיאפשר להם להתפלל כדרכם במקום. לפי מסר שהעבירו שתי התנועות, אם אלע"ד תחל לנהל את המקום, המשמעות תהיה קריסת "מתווה שרנסקי" להקמת מתחם תפילה לא־אורתודוקסי בשטח הגן הארכיאולוגי.

"מתווה שרנסקי" הוא הסדר שגיבש יו"ר הסוכנות, נתן שרנסקי, ולפיו תורחב רחבת הכותל עד לאזור קשת רובינסון – גרם מדרגות בפינה הדרום־מערבית של הר הבית. באזור זה תיווצר עזרה

ענת הופמן: 'לא נוכל להמשיך במו"מ, אלא אם הנושא של אלע"ד יוסר מסדר היום'

שלישית, שבה תתאפשר תפילה של נשים וגברים יחד ונשים יוכלו להתעטף בטלית, כפי שנוהגות נשות הכותל.

אישור ההסכם עומד לכאורה בסתירה למסרים שהעביר מזכיר הממשלה, אביחי מנדלבליט, לראשי התנועות הלא־אורתודוקסיות, על בלימת המהלך להעברת הגן הארכיאולוגי לאלע"ד. ראשי התנועה הקונסרבטיבית בארה"ב כתבו למזכיר הממשלה כי אם אלע"ד תקבל לניהולה את המקום, הם יסרבו להמשיך במשא ומתן.

מנכ"ל התנועה הרפורמית, הרב גלעד קריב, אמר: "ללא התערבות ראש הממשלה ספק אם ניתן יהיה להתקדם במשא ומתן". ענת הופמן, יו"ר נשות הכותל, אמרה: "אם זה המצב – הסתיים המשא ומתן. לא נוכל להמשיך אלא אם הנושא של אלע"ד יוסר מסדר היום".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?