איזון עדין

הנהלת עיריית תל אביב אישרה פתיחת מרכולים בשבת

תיקון לחוק העזר העירוני שאושר בהנהלת העירייה קובע כי לא יוטלו קנסות על מרכולים הפתוחים בימי שבת וחג

סניף AM:PM ביפו. צילום: Urban_Hipster, flickrסניף AM:PM ביפו (צילום אילוסטרציה). צילום: Urban_Hipster, flickr

הנהלת עיריית תל אביב אישרה אתמול תיקון לחוק העזר העירוני, שנועד להסדיר פתיחת עסקים בשבת. לפי התיקון, מרכולים שיהיו פתוחים בשבת בתל אביב לא ייקנסו. עד כה היו בתל אביב מרכולים שנפתחו בשבת, אבל הוטלו עליהם קנסות. בידיעה ב-ynet נכתב כי פקחי העירייה הטילו קנסות על סניפים של רשתות כמו AM:PM וטיב טעם, שפתוחים בשבת. עם זאת, הפקחים לא הורו על סגירת המרכולים.

הנהלת העירייה אישרה את התיקון לחוק העזר בעקבות פסיקה של בית המשפט העליון ביוני 2013, שלפיה עיריית תל אביב אינה אוכפת את האיסור על פתיחת עסקים בשבת במידה הנדרשת. התיקון לחוק העזר עדיין טעון את אישור מועצת העירייה ומשרד הפנים. התיקון לחוק העזר מגדיר רשימה של הרחובות הראשיים שבהם תותר פעילותם של מספר מוגבל של מרכולים (כולל קיוסקים) בשבתות ובחגים.

בית המשפט העליון נדרש לסוגיה על רקע עתירה שהגישו בעלי חנויות מכולת לבית המשפט המחוזי בתל אביב ב-2007. "כלכליסט" מציין כי בעלי המכולות טענו בעתירתם שקיימת אכיפה לא שוויונית של חוקי המנוחה: בעוד הם נאלצים לסגור את

בעל מכולת בתל אביב: 'עכשיו לי אסור לפתוח בשבת, אבל מי כן יכול לפתוח? העסקים הגדולים, אלו שעברו על החוק'

חנויותיהם בשבת כדי להימנע מקנסות, הרשתות הגדולות אינן נפגעות מהקנסות ולכן נהנות מיתרון משמעותי. בית המשפט המחוזי בתל-אביב דחה את העתירה, אבל ביוני 2013 הפך בית המשפט העליון את ההחלטה וחייב את עיריית תל אביב לפעול לסגירת כל החנויות בשבת או לתקן את חוק העזר העירוני.

רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב-יפו, אמר: "האיזון העדין שאנחנו מנסים לעגן בחוק העזר מבטא יותר מכל את הרוח התל-אביבית הסובלנית הפועמת בעיר עוד מימי דיזנגוף וביאליק – עיר המאפשרת לכל אחד לחיות את אורח חייו ולבטא את עצמו כרצונו".

"זו עבודה בעיניים, זהו חוק עוקף בג"ץ שלא ניתן להעביר אותו", אמר בתגובה יו"ר פורום המכולות והמינימרקטים, קובי ברמר. "זה אולי יעבור במועצת העיר אבל לא יותר מכך, כי יש חוק שעות עבודה ומנוחה של הכנסת... עכשיו לי אסור לפתוח בשבת, אבל מי כן יכול לפתוח? העסקים הגדולים, אלו שעברו על החוק".

לידיעה ב-ynet

לידיעה ב"כלכליסט"איך תוכל לפעול?