החוק והזעם החרדי

חדו"ש: עצרת החרדים – ההישג הגדול ביותר של חוק הנפל של יש עתיד

מאות אלפי חרדים הפגינו בירושלים, במחאה על הסנקציות הפליליות בחוק הגיוס

עצרת ההמונים החרדית נגד חוק הגיוס, בכניסה לירושלים. 02032014 צילום: מרים אלסטר, פלאש 90עצרת ההמונים החרדית נגד חוק הגיוס, בכניסה לירושלים. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מאות אלפי חרדים השתתפו אתמול בהפגנה בירושלים, במחאה על אישור סעיפי חוק הגיוס הכוללים סנקציות פליליות נגד בני ישיבות שלא יתגייסו. על רבים מהשלטים שנשאו המפגינים נכתבו פסוקים ממגילת אסתר: "כי נמכרנו אני ועמי", "לא נכרע ולא נשתחווה", "לך כנוס את כל היהודים" ועוד. שלט אחר התייחס למפלגות שהובילו את אישור החוק – הבית היהודי ויש עתיד: "הצילני נא מיד אחי".

האלפים התכנסו ברחובות הסמוכים לכניסה לירושלים, התפללו תפילת מנחה וקראו פרקי תהילים. הם קראו לממשלה לא לחוקק חוק הדורש מלומדי התורה לפרוש מהלימודים ומכל החרדים ביקשו שלא להתגייס לצבא "בשום פנים ואופן".

סמנכ"ל עמותת חדו"ש, שחר אילן, אמר: "הצלחת העצרת החרדית היא כנראה ההישג החשוב ביותר שניתן יהיה לזקוף לזכות חוק הנפל של יש עתיד, שעל פיו ייעצרו אלפי תלמידי ישיבות. החוק הזה, שכבר ברור לכל שלא יביא אפילו לגיוס תלמיד ישיבה חרדי אחד, רשם שיא של יעילות בתחום אחד לפחות: הגברת הזעם החרדי".

אילן קרא לראש הממשלה, בנימין נתניהו, "להתעשת ברגע האחרון, לבטל את הסנקציות הפליליות ולהעביר חוק יעיל של סנקציות כלכליות". לדבריו, חוק כזה, למרות כל המגרעות, יגדיל את השוויון בנטל וימנע עימות עם החברה החרדית. "במקום להיכנס לעימות ישיר עם החברה החרדית, שאין כל דרך לנצח בו, הוא יציב לבחורי הישיבה מחיר גבוה וכואב להשתמטות".

למרות האחדות שמארגני ההפגנה רצו לשדר, השלטים שנשאו משתתפי העצרת הצביעו על שסעים בחברה החרדית הליטאית. ב-nrg ציינו כי ההנהגה המרכזית בראשות הרב אהרן לייב שטיינמן הנחתה את משרד הפרסום המלווה את האירוע להפיק

ח"כ אילן גילאון: החוק החדש יכשיר המוני פטורים ולא יעלה את שיעור הגיוס בקרב החרדים. שוויון בנטל? ש"ס ויהדות התורה לא יכלו לבקש יותר מזה

שלטים בעלי מסר כללי על חשיבות לימוד התורה, אבל אנשיו של הרב שמואל אויערבך נשאו שלטים ובהם מסרים מוקצנים יותר, ובהם נוסחים המביעים התנגדות למסלולי הנח"ל החרדי.

"לא סתם החרדים יצאו לעצרת הודיה ותפילה", אמר ח"כ אילן גילאון ממרצ. "בדיוק לחוק הזה הם פיללו. לפי ההערכות הנשמעות, החוק החדש יכשיר המוני פטורים ולא יעלה את שיעור הגיוס בקרב החרדים. שוויון בנטל? ש"ס ויהדות התורה לא יכלו לבקש יותר מזה".

ח"כ ישראל אייכלר מיהדות התורה השווה את נתניהו לדיקטטור. "שרדנו את כל אלה שניסו לחנך אותנו מחדש. אנחנו מאשימים את נתניהו שעושה כמו אחשוורוש הטיפש. הוא והפירומן שלו יאיר לפיד יוצרים מלחמה ושנאה".

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, הביע חשש כבד מכך שחוק הגיוס יגדיל את הקרע בעם וגינה את ההסתה נגד שר האוצר לפיד, לאחר שפורסמה דמותו בלבוש נאצי. "אני בעד חופש הביטוי, אבל הפצת תמונות של נבחרי ציבור במדי נאצים היא דבר חמור שעלול להביא לפגיעה של ממש בהם. אינני יודע מי הגורמים שעומדים מאחורי התמונות, אבל אין ספק שאין להן מקום", אמר יו"ר הכנסת.

בוואלה מציינים כי בעצרת השתתפו גם חילונים, שהביעו הזדהות עם החרדים. "הציבור החילוני צריך לבוא בידיים נקיות, ורק אז לבוא בדרישות לחרדים", אמרו שני מפגינים חילונים. "באנו להגיד לחרדים 'אתם לא לבד, ואל תיפלו לספין של יש עתיד ויאיר לפיד'".

לידיעה ב-nrg

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?