איחוי שסעים אורתודוקסי

"רכזי יהדות" יפעלו לחיזוק ערכי דת בקרב חילונים

התוכנית להפעלת הרכזים תופעל בשיתוף בין משרד הדתות לארגון האורתודוקסי "אור תורה סטון" ותקציבה יהיה כ-4 מיליון שקל בשנה

ראש מנהלת הזהות היהודית הרב אביחי רונצקי יחד עם מנהיג הבית היהודי נפתלי בנט במסיבת הניצחון של בנט בפריימריס של המפלגה. 07112012. צילום יוסי זליגר פלאש 90ראש מינהלת הזהות היהודית, הרב אביחי רונצקי, עם מנהיג הבית היהודי, נפתלי בנט, במסיבת הניצחון של בנט בפריימריס של המפלגה. צילום" יוסי זליגר, פלאש 90

"מינהלת הזהות היהודית", בראשותו של הרב אביחי רונצקי, מקדמת פרויקט להפעלת "רכזי יהדות בקהילות". בדיון שהתקיים לפני כמה חודשים במשרד לשירותי דת נקבע כי רכזי היהדות יהיו אורתודוקסים והם יפעלו בקהילות שרוב המשפחות המתגוררות בהן אינן מגדירות את עצמן דתיות.

הרכזים יזמו "פעילויות בתחום הזהות היהודית, לרבות איחוי השסעים בין הזרמים השונים". עדיפות להפעלת הרכזים תינתן לקהילות שבקרבתן פועל גרעין תורני ושביישוב מגוריהן יש מתנ"ס או מרכז קהילתי.

ב"הארץ" נכתב כי תוכנית "רכזי היהדות" תופעל בשיתוף הארגון האורתודוקסי "אור תורה סטון" ותקציבה יהיה כ-4 מיליון שקל בשנה.

בנספח להסכם ההתקשרות בין המשרד לשירותי דת ו"אור תורה סטון" נכתב, כי המיזם "בא לתת מענה לשחיקה המתמשכת במעמדם של ערכי הזהות היהודית ולחוסר הידע בכל הקשור למורשת היהודית". ארגון "אור תורה סטון" יהיה אחראי לגיוס "רכזי היהדות", הכשרתם והפעלתם. הקריטריונים לבחירתם כוללים "ניסיון של לפחות שנה אחת בעבודה חינוכית עם ציבור שאינו דתי", "הזדהות עם ערכי המורשת היהודית לדורותיה" ו"אישיות המייצגת בחייה באופן מעשי את ערכי היהדות".

'מדובר בניסיון 'לכבס' פעילות בתוך החברה החילונית, המיועדת להתחדשות יהודית באוריינטציה אורתודוקסית'

לרכזים יוגדרו יעדים, חלקם כמותיים, כמו עריכת "לפחות שבעה מפגשים עם לפחות עשרה משתתפים קבועים", "פיתוח קבוצת מנהיגות מקומית" או קיום מפגשי דתיים וחילוניים. בסך הכל אמורים להשתתף בפעילויות השונות של התוכנית 10,000 אנשים.

מקור בארגון העוסק בזהות יהודית אמר כי הדרישה שרכז היהדות יהיה בעל "אישיות המייצגת בחייה באופן מעשי את ערכי היהדות" היא ניסיון "להתחמק משימוש במושג 'דתי'... מדובר בניסיון 'לכבס' פעילות בתוך החברה החילונית, המיועדת להתחדשות יהודית באוריינטציה אורתודוקסית".

מקור אחר הפועל בתחום אמר כי מטרתו של פרויקט רכזי היהדות אינה "'איחוי שסעים' והכרת היהדות, אלא הטפה ופעילות להחזרה בתשובה".

מהמשרד לשירותי דת נמסר בתגובה: "כלל הפעילות של המינהלת לזהות יהודית נעשית באופן שוויוני ותוך התנגדות מוחלטת להטפה או כפייה מכל סוג. המינהלת חותרת לשותפות עם כל ארגון או אדם שהציב יחד אתנו לנגד עיניו את חזון הפיכת החברה הישראלית לכזו המכירה את שורשיה ההיסטוריים וגאה בהם".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?