בדרך לקרע

הישג היסטורי ללפיד – יעצור את גיוס החרדים

שלוש מועצות גדולי התורה קראו לתלמידי הישיבות לא להתייצב כלל בלשכות הגיוס וקבעו כי "עצרת המיליון" נגד החוק לגיוס חרדים תתקיים ב-9 במרס

יו''ר יש עתיד יאיר לפיד ויו''ר הבית היהודי נפתלי בנט 11.02.2013 צילום: מרים אלסטר פלאש 90יו''ר יש עתיד, יאיר לפיד, ויו''ר הבית היהודי, נפתלי בנט. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בכינוס משותף היסטורי החליטו אתמול שלוש מועצות הרבנים הגדולות בישראל – מועצת החכמים של דגל התורה, מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל ומועצת החכמים של ש"ס, לקיים עצרת מחאה משותפת נגד חוק הגיוס החדש. ההפגנה, שמכונה "עצרת המיליון", תתקיים ביום ראשון, 9 במרס.

בהחלטת שלוש המועצות נאמר גם שאם החוק יעבור בכנסת, יקראו הרבנים לתלמידי הישיבות שלא להתייצב בלשכות הגיוס – אפילו לא בצו ראשון.

בתגובה להודעת מועצות גדולי התורה שאם יעבור חוק הגיוס יורו לבחורי הישיבות לא להתגייס ולא להתייצב בלשכות הגיוס, אומר מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב: "ראשי יש עתיד הצליחו לרשום הישג היסטורי כאשר איחדו את כל מועצות גדולי התורה נגד חוק הגיוס. ההישג מרשים במיוחד, לאור העובדה שגם לעסקנים החרדים ברור שאין כל סיכוי שהחוק ייושם וכל כוחו בכך שהוא מקומם את החרדים – ואלה וגם אלה עושים הצגות לקהל בוחריהם".

הרב רגב: המטרה של מדינת ישראל אינה להתעמת עם החרדים, אלא לשלב אותם ולקרב את השוויון

רגב קרא לראש הממשלה, בנימין נתניהו, "להתעשת ולפעול כמבוגר האחראי של הממשלה ולכפות את העברת הסנקציות הכלכליות, במקום אשליה מגוחכת של סנקציות פליליות". לדברי רגב, "לא ייתכן להוביל את ישראל לקרע חברתי אדיר ומיותר, אשר יגרום אף לפגיעה ולצמצום של גיוס החרדים, רק כדי שיאיר לפיד יוכל להציג החמצה היסטורית כניצחון היסטורי במסיבת עיתונאים ולספק סטטוס חסר כיסוי בפייסבוק. הגיע הזמן שכולנו נבין: המטרה של מדינת ישראל אינה להתעמת עם החרדים, אלא לשלב אותם ולקרב את השוויון. הדרך לשילוב וליותר שוויון עוברת בסנקציות הכלכליות".

בהחלטה נאמר גם, מדווח מגפון, שחברי שלוש המועצות דורשים לבטל לאלתר את הכוונה של הוועדה המנסחת את חוק הגיוס "על גיוס לצבא בכפייה של תלמידי הישיבות והכוללים, וקוראים לכל בני הישיבות והכוללים שלא להתגייס לצבא בשום פנים ואופן ולא להיכנע לפיתויים ועונשים כל שהם, לא לשתף פעולה עם תוכנית הצבא במרכז מיון חרדי, אלא ימשיכו להגות בתלמודם יומם ולילה".

 לידיעה במגפוןאיך תוכל לפעול?