הקואליציה לפני המדינה

חדו"ש: השוויון בנטל של יש עתיד – פטור גורף וסנקציות על הקרח

ועדת שקד אישרה הטלת סנקציות פליליות על חרדים שישתמטו משירות צבאי. חדו"ש: זאת דוגמה להונאת הציבור

שר הביטחון משה יעלון ויו''ר הועדה להכנת חוק השוויון בנטל ח''כ אילת שקד מהבית היהודי בדיון של הועדה 15.09.2013. צילום: פלאש 90שר הביטחון, משה יעלון, ויו''ר הוועדה להכנת חוק השוויון בנטל, ח''כ אילת שקד. צילום: פלאש 90

ועדת שקד אישרה אתמול את סעיף הסנקציות הפליליות בחוק השוויון בנטל. לפי הסעיף שאושר, תלמידי ישיבות חרדים שישתמטו מגיוס לצה"ל עלולים להישלח למאסר. בחדשות 2 מדווחים כי ראשת הוועדה, ח"כ איילת שקד מהבית היהודי, לא תמכה בסעיף הסנקציות הפליליות והצטרפה לחבר מפלגתה, ח"כ מוטי יוגב, שערער על הסעיף. באופן זה, נכתב בחדשות 10, אילץ יוגב את הוועדה לקיים דיון חוזר בסעיף הסנקציות הפליליות.

"חובת הגיוס תביא לשינוי היסטורי. תם עידן חוק טל", אמר השר יעקב פרי מיש עתיד לאחר שאושרה הטלת הסנקציות הפליליות. "לא תהיה אפליה בין דם לדם והשינוי ישפיע גם על שילוב החרדים בכוח העבודה. לראשונה מאז קום המדינה, דין עריק חרדי יהיה כדין עריק חילוני".

גם חברו לסיעה, ח"כ עפר שלח, בירך על אישור הסנקציות הפליליות. "חוק השוויון בנטל הוא שינוי מהמעלה הראשונה. הוא יוציא מיידית לשוק העבודה עשרות אלפי חרדים המתקיימים היום מקצבאות המדינה, ויביא להגדלה דרמטית במספר החרדים המשרתים בשירות צבאי ואזרחי", אמר שלח.

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, וסמנכ"ל העמותה, שחר אילן, אמרו בתגובה: "הנהגת סנקציות פליליות היא דוגמה קלאסית להונאת הציבור ולהעדפת שיקולי הישרדות של הקואליציה על פני טובת המדינה. היא מבטיחה שלא יושג בישראל שוויון בנטל, אבל יושג קרע חברתי קשה ומיותר". לדברי רגב ואילן, "הדבר חמור במיוחד לאור העובדה שהכל יודעים שלא יהיה אפשר להכניס למעצר אלפי תלמידי ישיבות ושמדובר בחוק לצורכי כותרות וסטטוסים בפייסבוק, שאי אפשר ליישם".

יו"ר הוועדה, איילת שקד, לא תמכה בסעיף הסנקציות הפליליות

ראשי חדו"ש אומרים, ש"הציבור צריך לדעת שהשוויון בנטל על פי יש עתיד מורכב ממתן פטור גורף מיידי לכ-50 אלף תלמידי ישיבות ומסנקציות כתובות על הקרח כלפי בחורי הישיבות, שאולי יופעלו בעוד ארבע שנים". הם מציינים גם, שלאורך כל הדיון הציבורי יש עתיד לא התייחסה כלל לשאלת היישום של הסנקציות הפליליות. רגב ואילן קראו לשר האוצר, יאיר לפיד, וליו"ר הסיעה שלח, להבהיר אם הם מתכוונים להכניס אלפי תלמידי ישיבות לכלא ואיך הם בכוונתם להיערך לכך.

בסעיפים שאושרו בוועדה נקבע כי כל החרדים מגיל 22 ומעלה יקבלו פטור מלא מגיוס ויוכלו להשתלב בשוק העבודה. חרדי שגילו בעת אישור החוק יהיה בין 18 ל-22, יקבל פטור משירות בגיל 24. מדי שנה יגויסו כ-5,200 חרדים (מכסת הגיוס). חברי הקואליציה בוועדה הסכימו שיישומו המלא של החוק על צעירי המגזר החרדי יחל בעוד ארבע שנים. החל באמצע 2017, אם המגזר החרדי לא יעמוד במכסות שנקבעו בחוק, יופעלו הסנקציות הפליליות.

מנהיגי הציבור החרדי מנסים לגבש חזית אחידה למאבק נגד חוק השוויון בנטל. ראש ישיבת "אורחות תורה" בבני ברק ומנהיג הליטאים, הרב אהרן לייב שטיינמן, קרא לבכירי דגל התורה, אגודת ישראל וש"ס לדון יחד על קיום עצרת מחאה נגד החוק. שטיינמן אמר כי החוק החדש הינו חילול השם. הרב אהרן טייטלבוים, האדמו"ר של חסידות סאטמר, אמר כי הוא וחסידיו ייצאו למלחמת קודש נגד הגיוס תלמידי ישיבות.

לידיעה בחדשות 2

 לידיעה בחדשות 10איך תוכל לפעול?