ירידה של 1.3% בשנה

הנגידה: הגידול בשיעור החרדים, מהגורמים להאטה במשק

קרנית פלוג אמרה כי אם לא יינקטו צעדים לנוכח הגידול בחלקם של החרדים והערבים באוכלוסייה, קצב הצמיחה ימשיך לרדת. פוליטיקאים חרדים הגיבו בזעם

נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג. צילום: Yaeli778, wikipediaנגידת בנק ישראל, קרנית פלוג. צילום: Yaeli778, wikipedia

אחד הגורמים המרכזיים לירידה בצמיחה הכלכלית של ישראל הוא הגידול בשיעור החרדים באוכלוסייה, אמרה אתמול נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג. ביום ראשון פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כי שיעור הצמיחה של המשק בסוף 2013 ירד ל-2.8%.

הנגידה הוסיפה, לפי ynet, כי אם לא יינקטו צעדים לנוכח הגידול בחלקם של החרדים והערבים באוכלוסייה והזדקנות האוכלוסייה, קצב הצמיחה של המשק יירד. "שתי המגמות הללו יגרעו בשנים הקרובות 1.3% משיעור הצמיחה השנתי", אמרה פלוג.

לדברי פלוג, בשנים הקרובות יירד קצב הגידול של האוכלוסייה בגיל העבודה מ-2.2% ל-1.2%. חלקן באוכלוסייה של קבוצות המאופיינות בשיעורי תעסוקה גבוהים יירד, ואילו חלקן של קבוצות המאופיינות בשיעור תעסוקה נמוך ובהישגים חינוכיים נמוכים – כמו חרדים וערבים – יגדל. היא ציינה גם, שאם לא יחול שינוי בתוכניות הלימודים ובהרגלי התעסוקה במגזר הערבי ובמגזר החרדי, עד שנת 2060 יירד שיעור התעסוקה בישראל ב-7%.

ח"כ פרוש: 'מצער מאוד שברוח ההסתה ניתן לזרוק את כל תחלואי המדינה על המגזר החרדי'

דבריה של הנגידה עוררו תגובות נזעמות בציבור החרדי. יו"ר ש"ס, ח"כ אריה דרעי, אמר ל"כיכר השבת": "נגידת בנק ישראל המכובדת עשתה מעשה אשר לא ייעשה, והטילה רפש וחרפה על ציבורים שלמים בישראל כדי לתרץ מצב כלכלי שהיא אחראית לו".

ח"כ משה גפני מיהדות התורה אמר: "לפני שהיא מצהירה הצהרות אני מציע לה לבדוק בציבור החרדי כמה רוצים לעבוד ונחסמים בדרך על ידי הממשלה והמעסיקים פרטיים. הממשלה לא נוקפת אצבע".

סגן שר הבריאות לשעבר, ח"כ יעקב ליצמן, אמר כי: "מדובר בהאשמות שווא חסרות שחר כלפי משפחות ברוכות ילדים, שמקורן בבורות והכללה גסה שמובילה לשנאה וקיטוב מיותרים".

ח"כ מאיר פרוש אמר בתגובה: "הילודה החרדית המבורכת היא זו ששומרת על המאזן הדמוגרפי היהודי במדינת ישראל. מצער מאוד שברוח ההסתה ניתן לזרוק את כל תחלואי המדינה על המגזר החרדי".

לידיעה ב-ynet

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?