על גב החיילים

הרבנות הצבאית: רק משגיח בקבע יכול להכשיר קטניות

ההוראה ניתנה כדי להמחיש את חשיבותם של משרתי הקבע ברבנות הצבאית ולמנוע את פיטוריהם

צוערים בקורס רבנים צבאיים צילום Alonnardi wikipediaצוערים בקורס רבנים צבאיים (צילום אילוסטרציה). צילום: Alonnardi wikipedia

ברבנות הצבאית נערכים ליישום התוכנית לקיצוץ אלפי משרות בצבא הקבע, שבמסגרתה מתכוון אגף כוח אדם בצה"ל לצמצם את מספר משרתי הקבע ברבנות.

לאחרונה הפיצה הרבנות הצבאית מסמך המתייחס לכשרות של קטניות – חומוס, אפונה, אורז ועוד. במסמך נכתב שרק משגיח כשרות בשירות קבע יוכל לבצע את ניפוי הקטניות – אחרת, יהיה בלתי אפשרי להשתמש בהן. באופן זה מבקשת הרבנות הצבאית להמחיש את חשיבותם של משרתי הקבע בשורותיה ולמנוע את פיטוריהם. ההוראה הופצה בדואר הפנימי של צה"ל.

לפי ידיעה בוואלה, ההוראה החדשה הפתיעה מפקדי מחנות ומנהלי מטבחים רבים, שכן לא בכל בסיסי צה"ל יש משגיח כשרות בשירות קבע. עד כה האחריות בתחום זה היתה מוטלת על משגיח כשרות בשירות סדיר.

מהצעד של הרבנות ייפגעו בעיקר יחידות עורפיות, שבהן אין תקנים למשרתי קבע כמשגיחי כשרות. ביחידות אלה כבר החלו למחות על ההוראה. רס"ר מטבח סיפר כי למרות ההבהרה של הרבנות הצבאית, במטבח שלו האחריות להכשרת הקטניות

קצין בפיקוד דרום: ההחלטה תגרום לשתי אפשרויות – הפרה של הפקודות או פגיעה בצלחת של החיילים

מוטלת על חיילים בשירות סדיר. לדבריו, "אחרת לא יהיה לחיילים מה לאכול".

קצין בפיקוד דרום אמר בשיחה סגורה: "מי שקיבל את ההחלטה יודע שזה לא הגיוני שבכל בסיס יהיה משגיח כשרות בשירות קבע. מדובר בהחלטה פרובוקטיבית, שהתקבלה על גב החיילים... ההחלטה הזו תגרום לשתי אפשרויות – הפרה של הפקודות או פגיעה בצלחת של החיילים".

מדובר צה"ל נמסר: "בשום מצב לא תהיה פגיעה בחיילי צה"ל, ובמקומות שבהם יש חשש לפגיעה בכשרות ויוטלו מגבלות – יינתנו פתרונות למזון תואם על מנת שלא לפגוע בתזונת החיילים. במסמך שהופץ לפני למעלה מחודש הובהר תפקיד משגיחי הכשרות בחובה ובקבע. בעקבות שאלות שעלו בנושא, הוציאה הרבנות הצבאית הבהרה על מנת להסביר ליחידות כי גם משגיחי כשרות בחובה מוסמכים למשימת ברירת הקטניות וכי אין מניעה להביא למטבחים מוצרי מזון הדורשים ברירה וניקוי".

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?