בחזרה לקלפי

העליון: זיופי הבחירות בבית שמש – סכין בלב הדמוקרטיה

בית המשפט העליון דחה ערעור של ראש עיריית בית שמש וקבע כי בעיר יתקיימו בחירות חוזרות ב-11 במרס

הפגנה של תושבי בית שמש כנגד נצחונו של מועמד החרדים לראשות העירייה משה אבוטבול. המפגינים טוענים שהניצחון הושג בעזרת זיופי בחירות. 07.11.2013. צילום: יעקב לדרמן, פלאש 90תושבי בית שמש מפגינים נגד ניצחונו של ראש העירייה החרדי, משה אבוטבול, בבחירות. המפגינים טענו שהניצחון הושג בעזרת זיופים. צילום: יעקב לדרמן, פלאש 90

בית המשפט העליון דחה ערעור שהגישו ראש עיריית בית שמש, משה אבוטבול, וחבר מועצת העיר מאיר בלעיש וקבע כי בבית שמש יתקיימו בחירות חוזרות. בעקבות ההחלטה הורה שר הפנים, גדעון סער, כי הבחירות בעיר יתקיימו ב-11 במרס.

השופטים, בראשות הנשיא אשר גרוניס, דחו פה אחד את הערעור על החלטתו של בית המשפט המחוזי, שקבע כי יש לקיים בחירות חוזרות בעיר. בית המשפט העליון אמר מלים קשות על מעשי הזיוף בבחירות בבית שמש ואמר כי מדובר ב"סכין בלב הדמוקרטיה".

שופטי העליון הצטרפו לאמירה בפסיקה הקודמת, שלפיה "היינו מועלים בתפקידנו אילו הכרענו אחרת". בית המשפט העליון הדגיש כי לא מדובר במקרה פרטני, אלא בתופעה. "התמונה המצטיירת מפסק הדין לגבי האופן שבו התנהלו הבחירות בעיר בית שמש, היא מדאיגה ומטרידה. תושבי העיר שהשתתפו במערכת הבחירות שנועדה לבטא את רצונם הדמוקרטי, נפלו קורבן למסכת מאורגנת, שיטתית ורחבת היקף של הפרת חוק שתכליתה הטיית תוצאות הבחירות לראשות העיר ולמועצת העירייה", כתב השופט עוזי פוגלמן.

העליון: תושבי העיר... נפלו קורבן למסכת מאורגנת, שיטתית ורחבת היקף של הפרת חוק שתכליתה הטיית תוצאות הבחירות

אלי כהן, המתמודד החילוני שהפסיד בבחירות ועתר לפסילתן, בירך על ההחלטה. "בית המשפט העליון קבע כי תקינות הדמוקרטיה ואמון הציבור חשובים מכל", אמר כהן ל-nrg.

סגן ראש העיר, שמואל גרינברג, אמר כי ההחלטה מסמלת יום אבל לדמוקרטיה ולמדינה. "אין ספק שהלחץ הציבורי השפיע, ובית המשפט נסחף לאווירה התקשורתית המסיתה ולא בחן בענייניות את חומר הראיות הדל והקלוש... מצער מאוד שהיכן שיש ניחוח חרדי, פסק הדין פועל בהתאם ולא לטובתנו".

חשדות לזיופים בבית שמש עלו כבר ביום הבחירות. באותו יום פשטה המשטרה על דירה בבית שמש ותפסה בה למעלה מ-150 תעודות זהות מזויפות. שמונה חשודים נעצרו בעקבות פשיטת המשטרה, ובחקירתם נחשפה רשת שפעלה לבחירתם של סיעת "כח" למועצת העיר ואבוטבול לראשות העיר.

בעקבות תלונות שהוגשו בנושא ערער היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, על תוצאות הבחירות בבית שמש. "נגלתה לעינינו תמונה עגומה, של פעילות שיטתית ומאורגנת מראש, שנועדה לעוות את תוצאות הבחירות", נכתב בערעור.

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?