מתחתנים ומתגייסים

מגעים על מסלול גיוס ייחודי לחסידי חב"ד

לפי הסיכום המתגבש, צעירי החסידות יגויסו לצה"ל בגיל 25, לאחר שישובו מתקופת לימודים בארה"ב, יתחתנו וילמדו בכולל

חייל מניח תפילין עם איש חב''ד, במבצע ''עופרת יצוקה'' ברצועת עזה. צילום'' מ. אלפסי, ויקיפדיהחייל מניח תפילין עם איש חב''ד, במבצע ''עופרת יצוקה'' (צילום אילוסטרציה). צילום: מ. אלפסי, ויקיפדיה

חסידות חב"ד עומדת לחתום על הסכם עם צה"ל, שיביא לכך שבסופו של דבר מרבית בני החסידות יתגייסו לשירות צבאי. מדובר בכ-400 עד 500 מתגייסים בשנה. המגעים עם חב"ד הם חלק מדיונים שקטים שמתנהלים מאחורי הקלעים עם גופים חרדיים שונים, לצד הדיונים בוועדה המגבשת את חוק השוויון בנטל בראשות חברת הכנסת איילת שקד.

תלמידי חב"ד נוהגים לצאת לתקופת לימודים בניו יורק, ליד קברו של הרבי מלובביץ'. nrg מדווח שלפי הסיכומים, צה"ל יאפשר לבני החסידות לעזוב את ישראל לשנתיים. בתום תקופה זו הם יחזרו, יינשאו ולאחר תקופת לימוד נוספת בכולל יתגייסו לצבא.

רבני חב"ד וראשי הישיבות של החסידות נתנו את הסכמתם למהלך. הם מדגישים שראוי שתלמידי הישיבה של החסידות יתגייסו לאחר הנישואים ותקופת לימודים בכולל (ישיבה לתלמידים נשואים). גיל הנישואים הממוצע בחסידות הוא 22 עד 23.

המגעים עם חב"ד הם חלק מדיונים שקטים שמתנהלים מאחורי הקלעים עם גופים חרדיים שונים

לפיכך, אחרי שנתיים נוספות של לימוד יתגייסו אנשי חב"ד בגיל 25 בערך. בסביבתה של יו"ר הוועדה, ח"כ איילת שקד, אישרו כי הפרטים נכונים.

"אנו פועלים לפי הגישה שהנחיל לנו הרבי", אומר הרב משה הבלין, רבה של קרית גת וראש ישיבת חב"ד בעיר. "מעטים אכן שייכים לאלה שמקדישים את כל חייהם ללימוד תורה. הרוב לומדים שנה עד שנתיים אחרי החתונה, ולאחר מכן יוצאים לשמש שליחי חב"ד או משתלבים בשוק העבודה. כשמישהו עוזב את הכולל, אין סיבה שלא יתגייס".

בעבר אפשר צה"ל לכל התלמידים בישיבות חב"ד לצאת לחו"ל לשנת לימודים. לאחר פטירתו של הרבי מלובביץ' הצטמצם מספר ההיתרים האלה. לפני כשנתיים וחצי התקבל הסכם שפרטיו דומים לזה הנוכחי. כעת הוחלט להכליל את ההסכם בהצעת החוק לשוויון בנטל.

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?