שילוב – לא עימות

חדו"ש: להימנע מסנקציות פליליות. להפחית את מספר מקבלי הפטור

ראשי חדו"ש קוראים לאנשי יש עתיד "להתעלות על אינטרסים פוליטיים ולהצטרף ליוזמת הסנקציות הכלכליות"

שר הביטחון משה יעלון ויו''ר הועדה להכנת חוק השוויון בנטל ח''כ אילת שקד מהבית היהודי בדיון של הועדה 15.09.2013. צילום: פלאש 90שר הביטחון, משה יעלון, ויו''ר הועדה להכנת חוק השוויון בנטל, ח''כ איילת שקד מהבית היהודי, בדיון של הוועדה. צילום: פלאש 90

עם תחילת הדיון המרתוני שנפתח היום בוועדה המגבשת את חוק השוויון בנטל, בראשותה של חברת הכנסת איילת שקד, אומר הפורום לשוויון בנטל: "חוק לפיד-פרי-שקד גרוע מחוק טל. החוק שעומד לעבור השבוע בוועדת השוויון בנטל הוא אחיזת עיניים מהגדולות שהיו בתולדות המדינה".

אחד ממוקדי הוויכוח בוועדה הוא השאלה אם להטיל סנקציות פליליות או סנקציות כלכליות על חרדים שלא יתגייסו. יש עתיד דורשת להטיל סנקציות פליליות, ואילו הבית היהודי טוענת כי יש להטיל על משתמטים סנקציות כלכליות. בפורום לשוויון בנטל מזכירים כי כבר השנה החרדים מהווים כ-15% מאוכלוסיית המועמדים לגיוס וכי בעוד כעשור הם יהוו 25% מאוכלוסייה זו. "ממשלת נתניהו-לפיד למעשה סותמת את הגולל, דה פקטו, על צבא העם – כי בחברה שבה 25% מקבלים פטור משירות, לא יהיה מי שיתגייס, ואז באמת נהיה תלויים בחסדי שמים", אומרים בפורום.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, וסמנכ"ל העמותה, שחר אילן, קוראים לחברי הוועדה ובייחוד לאנשי יש עתיד, "להתעלות על אינטרסים פוליטיים ולהצטרף ליוזמת הסנקציות הכלכליות". השניים אומרים ש"עד כמה שנראה צודק ונכון להנהיג סנקציות פליליות בפועל, לא רק שמאסר תלמידי ישיבות לא יביא לגיוסם, אלא סביר שיסכל אותו כליל".

לדברי רגב ואילן, "המטרה שצריכה לעמוד לנגד עיני כולנו היא איך להאיץ את התהליך המבורך אך האיטי מדי של השתלבות חרדים בשירות ובכלכלה, ולקדם את ערך השוויון בנשיאה בנטל. סנקציות כלכליות הן הדרך היותר יעילה להשיג זאת, בלי לדרדר

חדו"ש: המטרה היא לא להילחם בחרדים, אלא לשלב בחורים חרדים רבים ואיכותיים ככל האפשר בשירות ובעבודה

את ישראל לעימות פיזי אלים עם הציבור החרדי".

את ראשי חדו"ש גם קראו לחברי הוועדה להתעשת ברגע האחרון ולמתן את תהליך "ריקון הבריכה" בחוק, שמשמעותו שכל תלמידי הישיבות בני ה-18 ומעלה יקבלו פטור מלא מכל שירות. השניים מזהירים שמדובר בסעיף "לא רק בלתי מוסרי, בלתי חוקתי וההיפך הגמור משוויון בנטל, אלא בסעיף שימנע עמידה ביעדי השירות שמציב החוק עצמו. זאת, כיוון שלתלמידים לא יהיה כל תמריץ לשרת".

הם קוראים להחיל את הפטור רק על בני 22 ומעלה וגם זאת בהדרגה. רגב ואילן מזכירים ש"אם יושגו יעדי השירות לא יוטלו סנקציות בכלל. למדינת ישראל על כל מגזריה יש עניין מובהק לעמוד ביעדים ובכך לשלב כמה שיותר תלמידי ישיבות ללא עימות חברתי. המטרה היא לא להילחם בחרדים, אלא לשלב בחורים חרדים רבים ואיכותיים ככל האפשר בשירות ובעבודה".

באתר "מגפון" מציינים כי בראיון בתוכנית "פגוש את העיתונות" בערוץ 2 הבהיר יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, כי מפלגתו לא תישאר בקואליציה אם הממשלה לא תעביר את חוק השוויון בנטל. "אנחנו מאמינים שיש לנו רוב בוועדה ובכנסת ושנגיע להסכמות עם הבית היהודי", אמר לפיד, אך הדגיש: "אם לא יהיו סנקציות פליליות נפרוש מהממשלה".

לידיעה ב"מגפון"



איך תוכל לפעול?