צו חד צדדי

ארגונים חרדיים מבקשים להשיב לעתירת חדו"ש נגד ההקצבות לישיבות

ארגוני ישיבות מבקשים לבטל את ההחלטה עד לצירופם כמשיבים לעתירה, ולהעביר את כספי התמיכות לפברואר

חרדי בבית המשפט העליון בדיון בנושא ההפרדה העדתית בבית יעקב עמנואל 29.04.10 צילום: אביר סולטאן, פלאש 90חרדי בבית המשפט העליון (צילום אילוסטרציה). צילום: אביר סולטאן, פלאש 90

החלטת בג"ץ, שהורה לעצור את התקציבים לישיבות שתלמידיהן אינם מתגייסים לצה"ל, מתייחסת לשנתונים מסוימים, אבל בפועל היא הביאה לעצירה מיידית ומוחלטת של כלל תקציבי הישיבות. כך טוענים איגוד הישיבות הציוניות, איגוד ישיבות ההסדר ואיגוד מנהלי הישיבות, המייצג למעלה מ-1,300 ישיבות חרדיות, בבקשה שהגישו לבג"ץ. לטענתם, תקציבי הישיבות נעצרו למשך זמן לא ידוע ועד שהמדינה תערוך את ההבחנה בין השנתונים השונים.

העותרים מבקשים לבטל את ההחלטה עד לצירופם כמשיבים לעתירה של חדו"ש להפסקת ההקצבות לישיבות, ולהעביר את כספי התמיכות לחודש פברואר. "ישראל היום" מדווח כי נציג העותרים, עו"ד בצלאל סמוטריץ', אמר: "הצו ניתן בשל מחדלי הכנסת והממשלה, ולתלמידי הישיבות אין כיום אפשרות לדחות את גיוסם באופן חוקי. כיצד ניתן, אם כן, להלין עליהם ולהעניש אותם על דבר שאין באפשרותם לעשות".

הרכב של תשעה שופטי בג"ץ, בראשות נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס, הוציא בשבוע שעבר צו ביניים האוסר על המדינה לתקצב מוסדות תורניים שבהם לומדים תלמידי הישיבות, אשר קיבלו צווי גיוס למועדים שונים החל מאוגוסט 2012. בעקבות הצו עצר שר האוצר, יאיר לפיד, את כלל העברות הכספים לישיבות, עד שמשרד הביטחון יעביר רשימות שיבהירו על אילו תלמידים

מתוך הבקשה: 'לתלמידי הישיבות אין כיום אפשרות לדחות את גיוסם באופן חוקי. כיצד ניתן, אם כן, להלין עליהם ולהעניש אותם על דבר שאין באפשרותם לעשות'

חלה הוראת בג"ץ.

לפי "בחדרי חרדים", העותרים טוענים כי החלטה זו התקבלה מכיוון שבג"ץ לא צירף כמשיבים אף אחד מהצדדים הנוגעים בדבר. לדבריהם, בג"ץ התעלם ממשמעויות ההחלטה וממורכבות הוצאתה אל הפועל. העותרים מבקשים מבית המשפט לבטל את החלטתו הקודמת ולהעביר לידיהם את עתירת חדו"ש, שהביאה להוצאת הצו, ולקיים דיון מחודש בבקשה בתום שבעה ימים בנוכחות כל הצדדים.

הבקשה מצטרפת לעתירה דומה שהגישה בשבוע שעבר ישיבת כנסת יחזקאל באלעד. ככל הנראה, בג"ץ יצרף את שתי העתירות לדיון אחד. "כיכר השבת" מציין כי לטענת העותרים, בית המשפט לא היה מודע בהחלטתו לכך שתיגרם עצירה מוחלטת של התקציב ולכן יש לבטל את ההחלטה.

"איך אמורות מאות ואלפי הישיבות לגשר על מספר שבועות ללא תקציב כלל?! האם אין בעובדה זו, למצער, בכדי להצדיק את השהיית כניסתה לתוקף של ההחלטה תוך מתן פרק הזמן הדרוש למשיבים לשם היערכות לקיומה מבלי לעצור את כלל התקציב?" נכתב בבקשה.

לידיעה ב"ישראל היום"

לידיעה ב"בחדרי חרדים"

 לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?