חוק שווה לכל

צעירים חילונים יעתרו לבג"ץ: להשוות תנאי הגיוס לחרדים

בעתירה ידרשו הצעירים לאפשר לכם לדחות את גיוסם בארבע שנים, לבחור אם להתגייס בגיל 18 ולהחליט אם להתגייס לצבא או לשירות אזרחי

ההפגנה הגדולה למען שיוויון בנטל ברחבת מוזיאון תל-אביב. 07.07.2012. צילם: הפורום לשיוויון בנטלהפגנה למען שוויון בנטל ברחבת מוזיאון תל-אביב, יולי 2012. צילום: הפורום לשוויון בנטל

ארגונים הפועלים למען שוויון בנטל מתכוננים למאבק משפטי, שיתמקד בהשוואת תנאי הגיוס של חילונים לתנאים שאמורים להינתן לחרדים שיתגייסו לפי החוק החדש שמנוסח בכנסת בימים אלה.

בפגישה שקיימו בימים האחרונים ראשי הפורום לשוויון בנטל עם עורך הדין יהודה רסלר, הוחלט להגיש לבג"ץ עתירה של צעירים לפני גיוס ועתירה של הורים לחיילים בהווה ובעתיד.

הצעירים וההורים ידרשו להשוות את התנאים של המתגייסים מתוקף חוק שירות ביטחון לתנאים שאמורים החרדים לקבל בחוק החדש. העותרים החילונים יבקשו, לדוגמה, לקבל אפשרות לדחיית הגיוס לעוד ארבע שנים; אפשרות לבחירה אם להתגייס בגיל 18 או בגיל 24 וכן בחירת מסלול השירות: צבאי או אזרחי/לאומי.

העותרים החילונים יבקשו לקבל אפשרות לדחיית הגיוס לעוד ארבע שנים; אפשרות לבחירה אם להתגייס בגיל 18 או 24 ועוד

ב"מגפון" נכתב כי במידה שלא יינקטו סנקציות פליליות נגד משתמט חרדי ידרשו העותרים לא להחיל סנקציות כאלה על כלל המשתמטים. הוועדה המיוחדת לשוויון בנטל בראשות ח"כ איילת שקד תקיים השבוע מרתון דיונים, במאמץ לסיים את גיבוש החוק החדש לגיוס חרדים. עם זאת, עדיין אין הסכמה בין "יש עתיד", התובעת להחיל סנקציות פליליות על חרדים שישתמטו מגיוס, לבין "הבית היהודי" המתנגדת לכך.

לצד ההכנות להגשת העתירה, הפעילים למען שוויון בנטל מתכננים להגביר את פעולות המחאה שלהם. בשבועות הקרובים, שבהם יתקיימו בכנסת הצבעות לאישור סעיפי החוק, יעמידו הפעילים משמרת מחאה "בניסיון אחרון להשמיע את קול המשרתים".

לידיעה ב"מגפון"איך תוכל לפעול?