מרמה בחסידות?

חשדות לזיוף והלבנת הון בשובו בנים

עובדים במוסדות שונים הקשורים לחסידות שהונהגה על ידי הרב אליעזר ברלנד ביצעו לפי החשד עבירות מרמה שונות

הרב אליעזר ברלנד, מנהיג קהילת שובו בנים, בשיעורהרב אליעזר ברלנד, מנהיג קהילת שובו בנים, בשיעור

בחקירה של המשטרה התגלו חשדות סבירים – אם לא למעלה מכך – לביצוע עבירות מרמה, זיוף, גניבה והלבנת הון על ידי כמה חשודים העובדים בעמותות שונות של חסידות שובו בנים. החסידות הונהגה עד לפני זמן לא רב על ידי הרב אליעזר ברלנד, השוהה כיום בחוץ לארץ. פרקליטות מחוז ירושלים מסרה הודעה על החשדות לבית המשפט המחוזי בירושלים.

במסגרת החקירה נעצרו נחמן ברלנד, בנו של הרב אליעזר ברלנד, נתן ברלנד, נכדו של הרב ברלנד, ואהרון, חתנו של הרב ברלנד. הרב ברלנד, מנהיג אחד הפלגים המרכזיים בחסידות ברסלב, ייסד את ישיבת שובו בנים והוא עומד בראשה.

הפרקליטות מסרה כי אופן ההתנהלות של עסקני החסידות מלמד לפי החשד על מרמה רחבת היקף, בין היתר כלפי תורמי הכספים לעמותות. תרומות הן מקור המימון העיקרי של העמותות הפועלות במסגרת החסידות של אליעזר ברלנד. הפרקליטות מסרה את הודעתה לבית המשפט במסגרת התנגדותה לבקשת המנהל המיוחד הזמני של עמותת מוסדות ברסלב נחמת ציון,

רשם העמותות טען כי התגלו ממצאים חמורים בפעילותה של עמותת מוסדות ברסלב נחמת ציון

העמותה המרכזית לניהול כספי עמותות שובו בנים. המנהל המיוחד פועל להשבת נכסי העמותות.

לפי ידיעה ב-News1, הפרקליטות הורתה לצוות החקירה לפעול להפסקת העברת כספי התורמים לעמותות, מכיוון שחומר הראיות העלה כי תורמים לעמותות חתמו על הוראת קבע בעקבות הצגת מצגי שווא שיטתיים באשר לשימוש בכספים. מחומר הראיות עולה לכאורה כי הכספים הקיימים בחשבונות העמותות התקבלו במרמה, מתוך הטעיית התורמים וביצוע עבירות הלבנת הון בהיקף נרחב.

הפרקליטות סבורה כי אין להעביר לשליטת המנהל המיוחד הזמני של עמותת מוסדות ברסלב נחמת ציון את חשבונות העמותה. רשם העמותות טען בבקשתו למתן צו לפירוק עמותת מוסדות ברסלב נחמת ציון, כי התגלו ממצאים חמורים בפעילותה וכי העמותה פעלה לשם הברחת נכסיה ומכירתם לצדדים שלישיים. לפי החשד, התמורה בגין מכירת הנכסים, המוערכת במיליוני שקלים, לא הופקדה בקופת העמותה.

 

לידיעה ב-News1איך תוכל לפעול?