סוף לסבלנות

הרב רגב דורש: לעמוד בלחצים, לא להעביר ההקצבות לישיבות

בעקבות החלטת בג"ץ בעתירת חדו"ש, שר האוצר יאיר לפיד הורה לעצור את תקציב הישיבות

שר האוצר יאיר לפיד וחברי סיעתו בישיבת הכנסת בה אושר תקציב המדינה לשנים 2013 - 2014 בקריאה שניה ושלישית (ב). 29-07-2013 צילום: פלאש 90שר האוצר, יאיר לפיד, עם חברי סיעתו בישיבת הכנסת שבה אושר תקציב המדינה. צילום: פלאש 90

שר האוצר, יאיר לפיד, הורה ביום חמישי לעצור את תקציב הישיבות כולו, עד לבדיקה מדוקדקת שתאפשר לגרוע ממנו את הסכום המיועד לבני 18 עד 20 שגיוסם נדחה. ההוראה ניתנה יומיים לאחר שבג"ץ הוציא צו ביניים לעצירת הכספים שמועברים לישיבות בגין תלמידים אלה.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, בירך את משרד האוצר על עצירת ההקצבות לישיבות ואמר, "טוב לגלות שבממשלה יש עוד מי שמכבד את פסקי בג"ץ ואת שלטון החוק".

רגב דרש ממשרד האוצר וממשרד החינוך "לעמוד בלחצים האדירים המופעלים עליהם ולא להעביר אגורה בניגוד לצו הביניים של בג"ץ. זהו מבחן אמיתי לשלטון החוק בישראל, ולשאלה אם המפלגות החרדיות ממשיכות לנהל את מדיניות הממשלה בנושאי דת ולחלוב את הקופה הציבורית גם מהאופוזיציה".

לדבריו, "הכנסת הגיבה בשאננות ובזלזול למסר של בג"ץ שיש גבול גם לסבלנות האין-סופית שלו ולהמתנה שלו להעברת חוק השוויון בנטל. הגיע רגע האמת וברור שיש צורך לחוקק ללא דיחוי נוסף הסדר שיבטיח באמת את ההשתתפות החרדית בנשיאה בנטל הביטחון".

פרקליטם של העותרים, עו"ד גלעד ברנע, אמר ש"צו הביניים של בג"ץ הוא חד משמעי וברור. אסור שרשויות המדינה ינסו לעקוף

בכיר בישיבות: 'זו רשעות של ממש. לפיד תקע אותנו בלי כסף גם לתלמידים שמגיע להם'

אותו או לפרשו בצורה מתחכמת. ביצועו כלשונו יתרום להסדרת הסוגיה כולה".

חברי הכנסת החרדים ופעילים במגזר החרדי הגיבו בזעם על החלטת שר האוצר. בכיר בישיבות אמר ל-ynet: "זו רשעות של ממש. הוא תקע אותנו בלי כסף גם לתלמידים שמגיע להם. מעולם לא קרה שעצרו כסף שכבר יצא מהאוצר. היה מצופה ממנו שיעביר את מלוא הסכום, ורק בחודש הבא – אחרי שכבר בירר מי צריך להיות מתוקצב ומי לא – יתקזז אתנו".

לפיד הבהיר כי ימלא אחר הוראות בג"ץ במלואן. משרד החינוך ומשרד הביטחון פועלים להוציא מרשימת תלמידי הישיבות את בני ה-18 עד 20 שגיוסם נדחה החל מחודש אוגוסט. אלה לא יוכלו לקבל יותר כספי מדינה. רק כשתסתיים הבדיקה ישחרר משרד האוצר את הכספים המותרים.

הוועדה לשוויון בנטל, בראשות ח"כ איילת שקד, אמורה לסיים את עבודתה עד אמצע מרס ולמצוא פתרון לשתי סוגיות שנויות במחלוקת: הטלת סנקציות פליליות על משתמטים משירות ואורך שירות הנשים בצה"ל. באחרונה עסקו רוב דיוני הוועדה במחלוקת המרכזית – דרישת יש עתיד להטיל סנקציות פליליות על תלמידי ישיבות שלא יתגייסו.

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?