כשרות ללא תלות

משרד הדתות: ינותק הקשר בין משגיחי הכשרות למסעדות

המשרד והרבנות הראשית הודיעו, שמשגיחי כשרות לא יקבלו את שכרם ישירות מבעלי מסעדות ושייקבעו סטנדרטים מחייבים בתחום הכשרות

הרב הראשי דוד לאו השר לשירותי דת נפתלי בנט וסגן השר לשירותי דת הרב אלי בן דהןהרב הראשי דוד לאו, השר לשירותי דת נפתלי בנט וסגן השר לשירותי דת, הרב אלי בן דהן

הרב הראשי, דוד לאו, שר הדתות, נפתלי בנט, וסגן השר לשירותי דת, הרב אלי בן דהן, הכריזו על שינוי משמעותי במערך הכשרות, שעיקרו ניתוק הקשר בין משגיחי הכשרות למסעדות.

בהודעה מטעם משרד הדתות נמסר כי בניגוד לנהוג זה שנים, מעכשיו משגיחי הכשרות לא יקבלו תשלום ישירות מבעל העסק הנתון לפיקוחם. ייקבעו תעריפים אחידים לשעת עבודה של משגיחי כשרות, שיקבלו תלוש משכורת וישולמו להם תנאים סוציאליים כחוק. כן ייקבעו שלוש רמות כשרות ארציות אחידות, כדי למנוע את ההבדלים בדרישות הכשרות בין ערים שונות, המותאמות להשקפה של כל רב עיר.

לפי ההודעה, השינויים נועדו להגביר את האמון במערך הכשרות של הרבנות הראשית ולנתק את הקשר הבעייתי בין משגיחי הכשרות לבעלי מסעדות, שבו נדרשים משגיחי הכשרות לפקח על משלמי שכרם.

בנט: צפוי שהשינויים בתחום הכשרות ישפיעו על מחירי מוצרי המזון

השר לשירותי דת, נפתל בנט, אמר שמהיום הרבנות תקבע סטנדרטים בתחום הכשרות ותהפוך לכתובת. לדבריו, צפוי שהשינויים בתחום הכשרות ישפיעו על מחירי מוצרי המזון, אבל אפשר יהיה לאמוד את ההשפעה רק לאחר התקדמות ברפורמה.

סגן השר לשירותי דת, הרב אלי בן דהן, אמר: "המטרה העליונה של המהפכה בכשרות היא החזרת אמון הציבור בכשרות של הרבנות על ידי שקיפות מלאה, הסדרת יחסי עבודה תקינים, ניתוק אינטרסים זרים, שדרוג טכנולוגי של המערך וקביעת רמות כשרות מחייבות". בן דהן הוסיף שהוא פועל לשלב נשים בשירותי הדת, ובכלל זה בכוונתו לפעול להעסקת משגיחות כשרות.

הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו: "נעשה כל מה שניתן כדי שאזרחי ישראל ירגישו שהכשרות של הרבנות הראשית היא הטובה ביותר".איך תוכל לפעול?