כשרות בשרירות

רבה של חיפה יואשם במרמה והפרת אמונים, לפי שימוע

לפי החשד, הרב הספרדי שלמה שלוש ביקש מחברות שלהן העניק אישורי כשרות להעביר כספים לעמותה שבראשה עמד

הרב שלמה שלוש. צילום: Bar31320, wikipediaהרב שלמה שלוש. צילום: Bar31320, wikipedia

היועץ המשפטי לממשלה שוקל להעמיד לדין פלילי את הרב שלמה שלוש, הרב הראשי הספרדי של חיפה. החשדות שבגינם נשקלת העמדתו לדין של הרב הם מרמה והפרת אמונים ושימוש לרעה בכוחה של משרה. ב-News1 מציינים כי היועץ המשפטי לממשלה אימץ את המלצת פרקליט המדינה ופרקליטות מחוז חיפה בעניין זה. ההחלטה אם להעמידו לדין תתקבל לאחר שימוע.

הרב שלמה שלוש ממונה במסגרת תפקידו על מערך הכשרות ועל מתן תעודות הכשרות למפעלים ולבתי עסק באזור חיפה. העמדתו לדין נשקלת בעקבות שלושה אירועים שעניינם עבירות מרמה והפרת אמונים.

האירוע הראשון נוגע לאישורי כשרות שהעניק הרב שלוש בין שנת 2000 לשנת 2011 לחברת "ויטאמד". בחלק מהתקופה האמורה הוא ביקש מהחברה להעביר כספים לעמותה שבראשה עמד. לפי ראיות שאספה המשטרה, החברה העבירה לעמותה כ-165 אלף שקל.

שרת המשפטים, ציפי לבני: לא ראוי שדיין הנחשד בעבירות מרמה והפרת אמונים יישב בדין

הרב שלוש ביקש גם מחברת "מילועוף" בקשה דומה בתמורה להענקת אישורי כשרות. "מילועוף", לפי "גלובס", העבירה לעמותה כ-80 אלף שקל. במאי 2011 פעל הרב שלוש, לכאורה בניגוד עניינים, לקידום מינויו של קרוב משפחתו – שפוטר קודם לכן מהמועצה הדתית בחיפה – לאחראי כשרות ב"מילועוף".

לפי התשתית הראייתית שגובשה, בשנת 2011 הסיר הרב את הכשרות מאולם האירועים "קאלה". על-פי החשד, הוא עשה זאת באופן שרירותי, כדי להביא להחזרת עוזרו האישי לעבודתו כמשגיח הכשרות באולם זה. קודם לכן פוטר העוזר מעבודה זו. בכך הרב שלוש עשה לכאורה שימוש לרעה בסמכויותיו.

לפי הודעה שמסרה המדינה לבג"ץ, "בכוונת שרת המשפטים לפעול מיידית ולהביא לכך שהמשיב שלוש לא יישב בדין". שרת המשפטים, ציפי לבני, סבורה כי לא ראוי שדיין הנחשד בעבירות מרמה והפרת אמונים יפסוק בעניינם של אחרים.

לידיעה ב-News1

לידיעה ב"גלובס"איך תוכל לפעול?