אין מקום לחיילים

ועדת האכלוס לחייל מאלעד: אם תלך במדים תעוף מהעיר

מכתב מהוועדה מודיע לחייל שאם לא ייענה לדרישותיה בתוך שבועיים, יסולק מהעיר

חיילים מהגדוד החרדי ''נצח יהודה''. צילום: Naama, wikipediaחיילים מהגדוד החרדי ''נצח יהודה'' (צילום אילוסטרציה). צילום: Naama, wikipedia

חייל חרדי תושב אלעד נתון בשבועות האחרונים לאיומים ולהתנכלויות מצד קבוצת תושבים, שמטרידים אותו ומאיימים לסלקו מהעיר. לאחרונה נאמר לו, שאם בתוך שבועיים לא ייענה לדרישתם וימשיך ללבוש מדים בעיר – "ניאלץ לקבוע סופית כי אין מקומך בשכונתנו".

החייל משרת במסלול לשילוב חרדים בצה"ל. לפני כחודשיים קיבל מסר מקבוצת אברכים באלעד, שאם ימשיך להסתובב במדי צה"ל בעיר יינקטו נגדו צעדים שישפיעו על אורח חייו "באופן דרמטי". החייל התעלם מהמסר, אבל לאחר כמה ימים פנתה אליו הקבוצה שוב, במסר חריף יותר, ובין השאר דרשה ממנו להופיע לפני אחד מרבני העיר.

"הם הבטיחו למרר את חייו", אמר לוואלה מקור המכיר מקרוב את המקרה. "אמרו לו שידאגו שילדיו לא יתקבלו לשום מוסד חרדי, ושהוא לא יוכל לגור יותר בשכונה".

תושבים בערים ובשכונות חרדיות מנהלים מאבק נגד הכוונה להחיל עליהם את חובת השירות הצבאי. בשנה האחרונה חלה עלה מספר האירועים שבהם הותקפו חיילים חרדים. בימים האחרונים גם מופצות שוב בריכוזי אוכלוסייה חרדיים מודעות שבהן מכונים החיילים החרדים "חרד"קים" – חרדים קלי דעת.

עיריית אלעד: 'עד לרגע זה לא הגיעה אף פנייה לשום גוף עירוני בנושא'

לחייל מאלעד ולבני משפחתו נשלח לאחרונה מכתב מ"ועדת האכלוס", גוף פרטי שתפקידו לסנן תושבים בשכונה. הוועדה הבהירה לו שאם ימשיך להתעלם מהאזהרות שקיבל, חוזה השכירות שלו יבוטל. החייל הבין שהוא ומשפחתו עלולים לאבד את מקום מגוריהם. הוא העביר הבטחה לאחד מרבני העיר, שיעשה כל שביכולתו כדי לא ללבוש מדים בכניסה לעיר או לשכונה.

לאחר שהחייל מסר למפקדים בצבא מידע על ההתנכלויות, נבחנות אפשרויות לסייע לו. אחת מהן היא לפטור אותו מלבישת מדים מחוץ לבסיס שבו הוא משרת. בצה"ל גם בודקים את האפשרות לנקוט הליך משפטי נגד החרדים שאיימו עליו. מקור בצה"ל אמר שלחיילים חרדים ניתנת אפשרות להגיש בקשה לפטור מלבישת מדים מחוץ לבסיס. הצבא גם הקים מוקד לתמיכה בחיילים חרדים.

דובר צה"ל מסר בתגובה: "צה"ל מוקיע ומגנה כל ניסיון לפגיעה בחייליו העושים לילות כימים בהגנה על ביטחון ישראל". מעיריית אלעד נמסר בתגובה: "עד לרגע זה לא הגיעה אף פנייה לשום גוף עירוני בנושא. לכשתגיע היא תיבחן".

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?