סוף לפטור

הרבנות הראשית לא תיתן כושר לרבנות עיר ללא בחינות

בעקבות עתירה לבג"ץ של תנועת נאמני תורה ועבודה הודיעה הרבנות שלא יינתן כושר לרב עיר שלא עמד בבחינות בכתב

בניין המועצה הדתית ובית הדין הרבני בתל אביב, צילום: ori, wikipedia~בניין המועצה הדתית ובית הדין הרבני בתל אביב, צילום: ori, wikipedia~

הרבנות הראשית התחייבה להפסיק מתן פטורים מבחינות הכשרה וסמיכה, שרבנים המבקשים לכהן כרבני ערים נדרשים לעבור. לצורך סמיכה לרבנות יש לעבור בחינות בכתב. במשך שנים ארוכות השתמשה הרבנות בסמכותה להעניק כושר ל"רב עיר" ללא בחינה. מאות אנשים שלא עברו בחינות קיבלו כושר ל"רב עיר" בדרך זו.

תנועת נאמני תורה ועבודה פנתה לרבנות הראשית, ודרשה להפסיק נוהל לא שוויוני זה ולקבוע קריטריונים ברורים למתן פטור מבחינות כושר. התנועה פנתה לרבנות לא פחות מחמש פעמים, אך לא נענתה, ואז הגישה עתירה לבג"ץ.

הדיון בעתירה התקיים בשבוע שעבר, אבל עוד לפניו קיבלה הרבנות את כל תביעות התנועה. nrg מדווח כי הרבנות הודיעה שמכאן ואילך לא יינתן כושר ל"רב עיר", אלא אם כן המועמד לקבלתו עמד בבחינות. הרבנות הראשית הוסיפה, שאם תרצה להמשיך להעניק פטור מבחינות בכתב, תעשה זאת רק

השופטת מרים נאור אמרה שאלמלא נמחקה העתירה, היה בית המשפט מוציא צו על תנאי נגד הרבנות הראשית

על פי קריטריונים שוויוניים וגלויים. על בסיס הודעות אלה הסכימו מנכ"ל נאמני תורה ועבודה, שמואל שטח, ובאי כוחה למחוק את העתירה בשלב זה.

בדיון שהתקיים בבג"ץ הביעה השופטת מרים נאור תמיהתה על כך שהנוהל הפסול לא הופסק. לדבריה, אלמלא הסכימה התנועה למחוק את עתירתה, היה בית המשפט מוציא צו על תנאי נגד הרבנות הראשית. השופט אליקים רובינשטיין אמר שלמקרא העתירה מתגלה תמונה עגומה, במיוחד לנוכח העובדה שהרבנות לא גילתה עד היום מיהם הרבנים שקיבלו כושר לרב עיר בלי שעשו בחינות.

לידיעה ב-nrg



איך תוכל לפעול?