פארסת הסנקציות

בנט לנתניהו: אל תאשר סנקציות פליליות. חדו"ש תומכת במכתבו

במכתב לראש הממשלה מזכיר בנט כי ההסכם הקואליציוני כולל מתווה משותף לשוויון בנטל, ללא סנקציות פליליות

ח''כ אילת שקד מהבית היהודי ויו''ר המפלגה נפתלי בנט. 27.05.2013 צילום: יונתן סינדל פלאש 90ח''כ אילת שקד, יו"ר הוועדה לשוויון בנטל, ושר הכלכלה נפתלי בנט. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

שר הכלכלה, נפתלי בנט, מתנגד להטלת סנקציות פליליות על משתמטים משירות, ובכללם תלמידי ישיבה. בנט מתנגד לקבוע סנקציות כאלה בחוק.

במכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, מזכיר בנט כי ההסכם הקואליציוני שנחתם בטרם הקמת הממשלה כולל מתווה משותף לשוויון בנטל, אשר הוסכם על כל חברי הקואליציה. לדבריו, במתווה המשותף הוסכם, בין השאר, על אי שימוש בסנקציות פליליות מתוך הבנה כי השימוש בהן עלול להחטיא את מטרת החוק.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, הביע תמיכה בעמדתו של בנט ובירך אותו על מכתבו לראש הממשלה. לדברי רגב, "יש לשים קץ לפארסה של הצעת הסנקציות הפליליות, שלא תביא לגיוס של בחור חרדי אחד ותהפוך את השוויון בנטל ואת שלטון החוק לבדיחה עצובה מאוד. מי שרוצה באמת לגייס חרדים ולא רק להתעמת עמם, חייב להשתמש בלחץ עקיף של

שר הביטחון: אם נשדר תוקפנות כלפי המגזר החרדי, הכל יתפרק, גם הנח"ל החרדי

סנקציות כלכליות, שהן גם יעילות וגם צודקות".

עם זאת, רגב מתח ביקורת על תמיכתו של בנט ברעיון השערורייתי להעניק פטור מלא משירות ל-50 אלף תלמידי ישיבות ואברכים, שיהיו ביום כניסת החוק לתוקף בני 18. הוא הביע תקווה "שבנט ואחרים בקואליציה, התומכים בפטור המוני זה, יתעשתו וייסוגו מהצעה זו שקובעת שיאים חדשים של אפליה בין דם לדם".

במגפון מציינים כי העמדה שמציג בנט במכתבו מנוגדת לחלוטין לעמדתם של שר האוצר, יאיר לפיד, ומפלגתו יש עתיד. לפיד וחברי מפלגתו תומכים בהטלת סנקציות פליליות על משתמטים.

עם עמדתו של בנט מסכים שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון. יעלון הזהיר כי "סנקציות פליליות יגרמו לפצע בתולדות מדינתנו לדורות. אם נשדר תוקפנות כלפי המגזר החרדי, הכל יתפרק, גם הנח"ל החרדי".

לידיעה במגפוןאיך תוכל לפעול?